April 1, 2023
|
UW-Platteville - Platteville, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ian Kelly SR-4 Luther 5:07.08 2:55.13 4:38.29 5:02.28 3:59.90 2:57.53 4:14.30
2 Lane Schwarz SR-4 Luther 4:34.48 4:34.48 3:34.29 4:08.00 4:00.77 3:02.99 2:55.77
3 Braedon Gilles SO-2 Wis.-Stevens Point 4:27.55 3:39.34 4:56.47 5:13.34 4:01.03 2:58.37 3:00.78
4 Josh Jumbeck JR-3 Wis.-Stevens Point 3:23.21 4:43.04 4:33.36 4:59.97 4:01.91 4:52.72 3:57.08
5 Cameron Cullen FR-1 Wis.-Oshkosh 3:11.42 3:23.69 3:01.60 3:28.59 4:05.40 5:01.85 4:44.67
6 Adam Koller JR-3 Luther 4:01.34 4:13.65 3:02.24 3:53.95 4:06.26 3:53.95 4:01.34
7 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 4:39.92 3:45.42 3:18.17 5:19.55 4:07.71 3:52.85 4:59.73
8 Jason Voelker SR-4 Wis.-Platteville 3:38.28 3:20.92 3:35.80 4:47.73 4:08.04 3:43.24 5:05.09
9 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 2:59.83 4:51.28 5:09.01 4:20.88 4:13.28 4:18.35 5:11.54
10 Ike Taylor SO-2 Luther 4:36.19 4:28.59 3:22.71 4:51.39 4:13.38 3:42.98 5:14.20
11 Tyler Nosko FR-1 Wis.-Stevens Point 3:33.76 4:22.11 4:37.38 5:07.91 4:14.47 5:07.91 5:25.73
12 Emmett Schwartzhoff SO-2 Clarke 4:06.88 5:07.96 4:37.42 3:49.06 4:14.51 3:03.25 3:51.61
13 Brock Lynch FR-1 Michigan Tech 3:01.51 3:52.64 5:27.22 5:32.34 4:15.64 5:01.66 3:39.85
14 Leo Duffy JR-3 Luther 4:38.85 3:29.78 4:05.59 4:28.62 4:15.82 4:05.59 3:52.80
15 Owen Bostwick FR-1 Wis.-Oshkosh 3:17.32 3:01.95 4:44.45 4:34.20 4:16.26 3:27.57 4:54.70
16 Jason Yager FR-1 Wis.-Stevens Point 4:49.79 4:36.97 5:15.44 3:07.21 4:16.45 3:53.37 5:30.82
17 Eric East SO-2 Wis.-Stevens Point 4:45.46 4:24.89 4:35.18 3:10.31 4:17.17 4:53.18 4:01.74
18 Trent Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 5:03.85 4:40.68 3:00.25 3:18.28 4:17.50 3:20.85 4:27.80
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Platteville 4:47.59 3:24.69 5:29.05 4:32.05 4:19.09 3:22.09 5:26.46
20 Joseph Hertel FR-1 Wis.-Oshkosh 5:37.52 5:19.35 4:45.60 5:03.77 4:19.63 4:53.39 3:53.67
21 Jeff Smolinski JR-3 Wis.-Platteville 5:12.11 3:09.87 4:20.09 3:41.08 4:20.09 3:56.69 5:12.11
22 Alex White FR-1 Wis.-Whitewater 3:30.70 4:46.14 3:22.90 5:17.35 4:20.12 5:04.34 4:22.73
23 Zach Osmanski FR-1 Wis.-Oshkosh 3:56.85 4:28.08 4:28.08 3:51.64 4:20.27 3:12.60 4:35.89
24 Zach Brandenburg SO-2 Wis.-Stevens Point 4:07.63 4:38.91 4:20.66 3:15.50 4:20.66 3:33.75 4:02.42
25 David Kaminski FR-1 Wis.-Stevens Point 4:21.21 4:29.05 5:21.29 4:21.21 4:21.21 3:55.09 4:00.32
26 Zach Flitsch SR-4 Wis.-Platteville 3:19.27 3:19.27 5:38.23 4:19.57 4:22.19 3:37.62 3:37.62
27 Christian Montover FR-1 Luther 3:24.71 3:43.08 5:25.43 3:37.83 4:22.44 4:01.45 5:01.81
28 Zach Nelson FR-1 Wis.-Oshkosh 3:27.73 3:09.32 5:23.42 5:10.27 4:22.94 4:43.98 4:12.43
29 Dane Jankiewicz SR-4 Wis.-Platteville 5:09.63 5:30.80 4:37.88 4:14.06 4:24.64 4:24.64 5:06.99
30 Bryce Kondos FR-1 Clarke 5:44.92 3:11.03 3:21.65 3:45.53 4:25.32 4:59.82 4:38.59
31 Benjamin Gietek JR-3 Michigan Tech 4:33.48 5:27.10 5:29.78 5:02.97 4:28.11 4:14.71 4:52.24
32 Michael Kuhn   Wisconsin Track Club 4:53.01 4:34.19 4:20.75 4:28.81 4:28.81 4:47.63 4:39.57
33 Christopher Wier FR-1 Wis.-Platteville 3:58.77 5:03.88 5:33.73 4:34.04 4:31.32 3:58.77 4:04.19
34 Drew Pate FR-1 Clarke 5:12.60 5:50.99 4:42.44 3:11.95 4:34.21 5:45.51 5:37.28
35 Sam Kronick SO-2 Wis.-Platteville 5:54.74 4:18.49 4:43.24 4:34.99 4:34.99 5:27.24 5:38.24
36 Cody Witthun SO-2 Wis.-Oshkosh 4:58.75 4:11.73 3:33.00 5:15.35 4:36.62 5:34.71 4:00.66
37 Will Ode JR-3 Luther 5:07.49 3:19.45 3:22.22 3:44.38 4:37.01 4:06.54 3:38.84
38 Ryan Murray   Wisconsin Track Club 3:54.83 4:42.36 3:15.70 5:01.93 4:39.56 4:59.13 5:46.66
39 Jarod Gollwitzer SR-4 Wis.-Stevens Point 5:38.66 4:06.30 3:52.30 4:23.09 4:39.88 4:39.88 4:14.69
40 Tony Camacho   Wisconsin Track Club 5:25.59 3:36.13 4:21.04 5:22.79 4:40.68 5:56.47 3:24.90
41 Simon Razidlo SR-4 Luther 5:19.69 3:40.67 4:40.08 4:57.06 4:42.91 5:33.84 5:47.98
42 Alex Marrione Sophomore Wisconsin Track Club 5:25.41 3:34.08 5:08.28 4:28.32 4:45.44 4:45.44 3:39.79
43 Derek Schiltz Sophomore Wisconsin Track Club 5:19.98 6:14.76 6:00.34 5:02.69 4:48.27 3:24.68 4:45.39
44 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 3:39.58 3:54.02 4:05.58 4:57.58 4:48.91 6:09.81 5:20.69
45 Ben Vasquez FR-1 Clarke 3:32.19 5:02.30 5:31.37 4:27.42 4:50.67 3:38.01 4:53.58
46 Nathan Luczak SO-2 Michigan Tech 4:19.63 5:44.23 5:00.48 3:56.30 4:51.72 6:19.24 4:19.63
47 Riley Smith Sophomore Wisconsin Track Club 4:57.66 5:03.73 5:28.03 6:22.70 5:03.73 5:15.88 5:40.18
48 Zach Raddatz   Wisconsin Track Club 3:39.93 3:46.21 5:45.60 5:58.17 5:14.18 4:14.49 6:32.73
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Alex White FR-1 Wis.-Whitewater 4:27.93 4:20.12 3:46.31 3:07.29
33 Christopher Wier FR-1 Wis.-Platteville 3:42.49 4:31.32 5:50.01 3:26.21
34 Drew Pate FR-1 Clarke 4:58.89 4:34.21 5:26.31 3:33.89
35 Sam Kronick SO-2 Wis.-Platteville 4:59.74 4:34.99 3:26.25 4:23.99
38 Ryan Murray   Wisconsin Track Club 5:27.09 4:39.56 4:42.36 4:28.38
39 Jarod Gollwitzer SR-4 Wis.-Stevens Point 4:39.88 4:39.88 3:55.10 3:52.30
42 Alex Marrione Sophomore Wisconsin Track Club 4:16.90 4:45.44 4:39.74 6:08.22
43 Derek Schiltz Sophomore Wisconsin Track Club 5:17.10 4:48.27 5:14.22 5:37.28
44 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 4:51.80 4:48.91 4:25.80 3:22.24
45 Ben Vasquez FR-1 Clarke 3:58.35 4:50.67 4:30.33 3:55.45
46 Nathan Luczak SO-2 Michigan Tech 5:09.23 4:51.72 5:52.99 3:53.38
47 Riley Smith Sophomore Wisconsin Track Club 4:45.51 5:03.73 5:52.33 6:07.52
48 Zach Raddatz   Wisconsin Track Club 5:33.03 5:14.18 3:49.36 6:42.15
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Jason Yager FR-1 Wis.-Stevens Point 4:52.36 3:50.81 5:25.70 4:16.45 5:00.05 3:43.12 5:18.00
25 David Kaminski FR-1 Wis.-Stevens Point 4:15.99 5:34.35 3:13.30 4:21.21 4:21.21 3:15.91 3:15.91
26 Zach Flitsch SR-4 Wis.-Platteville 5:22.50 4:32.68 5:06.77 4:22.19 4:09.08 3:24.51 4:43.17
27 Christian Montover FR-1 Luther 5:17.56 5:14.93 5:17.56 4:22.44 3:37.83 4:51.31 3:06.34
29 Dane Jankiewicz SR-4 Wis.-Platteville 3:34.36 4:51.11 3:23.78 4:24.64 3:52.89 5:44.04 5:17.57
30 Bryce Kondos FR-1 Clarke 4:49.20 5:44.92 5:05.12 4:25.32 3:40.22 5:21.04 3:18.99
31 Benjamin Gietek JR-3 Michigan Tech 4:30.80 4:28.11 4:28.11 4:28.11 3:53.26 3:10.36 3:10.36
36 Cody Witthun SO-2 Wis.-Oshkosh 3:46.83 5:09.82 5:59.61 4:36.62 3:44.07 3:35.77 4:00.66
40 Tony Camacho   Wisconsin Track Club 5:48.05 4:40.68 5:45.24 4:40.68 5:56.47 4:35.07 4:01.39
41 Simon Razidlo SR-4 Luther 6:04.96 3:32.19 4:06.14 4:42.91 5:11.21 4:51.40 5:28.18
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Ike Taylor SO-2 Luther 4:13.38 5:09.13 5:09.13 3:35.38 3:58.18
11 Tyler Nosko FR-1 Wis.-Stevens Point 4:14.47 5:15.55 4:37.38 4:27.20 4:14.47
13 Brock Lynch FR-1 Michigan Tech 4:15.64 3:24.52 4:51.43 4:25.87 4:53.99
14 Leo Duffy JR-3 Luther 4:15.82 3:52.80 3:40.01 3:27.22 4:13.27
15 Owen Bostwick FR-1 Wis.-Oshkosh 4:16.26 3:32.70 4:21.39 4:11.14 3:53.20
17 Eric East SO-2 Wis.-Stevens Point 4:17.17 4:48.03 4:06.89 4:35.18 4:30.03
18 Trent Chadwick FR-1 Wis.-Oshkosh 4:17.50 3:38.88 4:09.78 3:31.15 4:35.53
20 Joseph Hertel FR-1 Wis.-Oshkosh 4:19.63 4:24.83 5:21.95 4:14.44 3:45.88
23 Zach Osmanski FR-1 Wis.-Oshkosh 4:20.27 4:56.71 3:23.01 4:51.51 5:17.53
24 Zach Brandenburg SO-2 Wis.-Stevens Point 4:20.66 3:41.57 3:46.78 3:38.96 3:36.35
28 Zach Nelson FR-1 Wis.-Oshkosh 4:22.94 4:54.50 3:17.21 3:11.95 4:07.17
37 Will Ode JR-3 Luther 4:37.01 4:59.17 5:40.73 4:31.47 3:49.92
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ian Kelly SR-4 Luther 4:57.48 3:59.90 3:02.33
2 Lane Schwarz SR-4 Luther 4:22.44 4:00.77 3:48.74
3 Braedon Gilles SO-2 Wis.-Stevens Point 3:24.88 4:01.03 4:15.50
4 Josh Jumbeck JR-3 Wis.-Stevens Point 4:50.30 4:01.91 4:55.13
5 Cameron Cullen FR-1 Wis.-Oshkosh 3:33.50 4:05.40 4:05.40
6 Adam Koller JR-3 Luther 3:14.55 4:06.26 3:24.40
7 Benjamin Gillikin SO-2 Luther 5:19.55 4:07.71 5:04.69
8 Jason Voelker SR-4 Wis.-Platteville 3:06.03 4:08.04 2:53.63
9 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 5:29.27 4:13.28 3:15.03
12 Emmett Schwartzhoff SO-2 Clarke 5:30.87 4:14.51 3:15.98
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Platteville 5:36.82 4:19.09 4:45.00
21 Jeff Smolinski JR-3 Wis.-Platteville 4:46.10 4:20.09 5:17.31
32 Michael Kuhn   Wisconsin Track Club 4:26.13 4:28.81 3:37.74