April 14-15, 2023
|
Anderson University - Anderson, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC USCAA IC4A/ECAC

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Raina Andrews JR-3 Catawba 1:38.19 2:10.91 10
2 Ruth Spijker FR-1 Converse 2:35.81 2:13.17 8
3 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 2:34.88 2:13.51 6
4 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 1:38.83 2:15.38 5
5 Natalie Almond FR-1 Catawba 2:56.34 2:15.64 4
6 Abigail Misch FR-1 Flagler 2:30.17 2:17.77 3
7 Emily McBride SO-2 North Georgia 2:43.17 2:18.28 2
8 Emma Whitaker FR-1 Anderson (S.C.) 2:35.67 2:18.99 1
9 Katy Neubert SR-4 King 2:36.48 2:19.71 -
10 Maddi Hood SO-2 Flagler 2:17.19 2:19.99 -
11 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 2:13.47 2:20.49 -
12 Clemence Treguer FR-1 Flagler 1:44.09 2:20.65 -
13 Emery Ryan JR-3 North Georgia 2:40.78 2:21.03 -
14 Khasmine Harris SR-4 Limestone 2:55.68 2:22.83 -
15 Zoe Adams SO-2 Claflin 1:48.72 2:24.96 -
16 Jonnica Fuller JR-3 Claflin 2:19.72 2:25.54 -
17 Bayley Robinson JR-3 Converse 2:40.85 2:26.22 -
18 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 2:40.87 2:26.24 -
19 Delaney Eller FR-1 Emory & Henry 2:08.82 2:28.07 -
20 Anna Baugh FR-1 Montreat 2:52.27 2:29.80 -
21 Francesca Peters FR-1 Bob Jones 1:55.62 2:30.15 -
22 susannah wedgewood Senior Unattached 3:17.23 2:31.71   
23 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 1:47.74 2:31.74 -
24 Cavel Barnett JR-3 Benedict 3:17.27 2:31.74 -
25 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 2:03.25 2:32.16 -
26 Jasmine Hernandez FR-1 Montreat 2:54.66 2:33.21 -
27 Ava Labrant SO-2 Southern Wesleyan 2:09.03 2:33.60 -
28 Makayla Ward SR-4 Catawba 3:02.97 2:33.75 -
29 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:35.59 2:34.05 -
30 Haley Morgan JR-3 Southern Wesleyan 2:28.39 2:34.57 -
31 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 2:25.69 2:36.65 -
32 Damaris Kimaiyo FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:39.88 2:36.74 -
33 Kristi Gallagher FR-1 Converse 1:53.50 2:37.64 -
34 Emily Spies FR-1 Johnson & Wales (N.C.) 1:57.33 2:38.55 -
35 Isabel Whitman FR-1 Presbyterian 1:54.26 2:38.69 -
36 Margaret Snyder SR-4 Bob Jones 2:10.44 2:39.07 -
37 Sandra Diaz-Martinez FR-1 Brevard 1:59.32 2:39.09 -
38 Caroline Rairigh SO-2 Presbyterian 2:27.04 2:39.82 -
39 Yenilitza Roman JR-3 Johnson & Wales (N.C.) 2:57.46 2:39.87 -
40 Elise McKinney FR-1 Emory & Henry 3:10.78 2:40.32 -
41 Taylor Marotta SO-2 Coker 3:07.85 2:40.55 -
42 Skyler Andrews FR-1 Claflin 2:50.35 2:40.70 -
43 Joy Hast SO-2 Bob Jones 2:32.73 2:40.76 -
44 Keyli Gomez JR-3 Presbyterian 3:04.32 2:41.68 -
45 Nicole Feagan FR-1 Southern Wesleyan 1:58.80 2:42.74 -
46 Shawnteanna Tillman FR-1 Coker 2:41.32 2:42.95 -
47 Josie Chenevey FR-1 Montreat 2:44.60 2:44.60 -
48 Laken Crockett JR-3 Emory & Henry 1:58.00 2:46.19 -
49 Gisselle Lopez JR-3 Southern Wesleyan 3:26.13 2:46.23 -
50 Presley Madden FR-1 Truett-McConnell 2:20.65 2:47.43 -
51 Floma Okumu SO-2 Benedict 3:21.35 2:50.63 -
52 Paige Trent SO-2 North Greenville 3:34.20 2:52.74 -
53 Janae Johnson JR-3 Benedict 3:29.97 2:54.97 -
54 Kinna Magette SO-2 Emory & Henry 3:34.80 2:57.52 -
55 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 3:00.43 2:58.64 -
56 Alyssa Campbell FR-1 Lander 2:50.22 2:59.17 -
57 Claire Marion FR-1 Emory & Henry 3:38.30 3:06.58 -
  Samantha Payne JR-3 Catawba DNF DNF   
  Destiny Haller JR-3 King DNS DNS   
  Yessenia Castellanos SO-2 Montreat DNS DNS   
  Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS DNS   
  Amanda Lowery FR-1 King DNS DNS   
  Avery Shope FR-1 North Greenville DNS DNS   
  Georgia McGahey 2 Unattached DNS DNS   
  Auryn West Junior Unattached DNS DNS   
  Elisabeth Farley FR-1 Bob Jones DNS DNS   
  Dylan Garcia SO-2 Montreat DNS DNS   
  Kilia Hasty SO-2 Montreat DNS DNS   
  Madison McDonald SO-2 Claflin DNS DNS   
  Lili Jaraczewski SR-4 Presbyterian DNS DNS   
  Megan Thompson JR-3 Benedict DNS DNS   
  Devin Helms SR-4 North Georgia DNS DNS   
  Kacey Miller SO-2 North Greenville DNS DNS   
  Claire Mills JR-3 North Georgia DNS DNS   
  Emma Bright SO-2 North Greenville DNS DNS   
  Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey DNS DNS   
  Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey DNS DNS   
  Madeline Bishop JR-3 Emory & Henry DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Raina Andrews JR-3 Catawba 1:48.66 2:37.10 2:08.30 2:10.91 2:01.75 10
2 Ruth Spijker FR-1 Converse 2:07.85 2:53.12 2:11.84 2:13.17 2:43.80 8
3 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 2:26.87 2:41.55 1:40.14 2:13.51 2:09.51 6
4 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 2:37.04 1:36.12 2:07.26 2:15.38 2:34.34 5
5 Natalie Almond FR-1 Catawba 2:12.93 2:10.22 1:48.52 2:15.64 2:15.64 4
6 Abigail Misch FR-1 Flagler 2:15.02 2:20.53 2:50.84 2:17.77 2:35.68 3
8 Emma Whitaker FR-1 Anderson (S.C.) 2:06.48 2:24.55 2:38.45 2:18.99 2:32.89 1
14 Khasmine Harris SR-4 Limestone 2:32.83 2:57.11 1:52.84 2:22.83 2:25.69 -
  Samantha Payne JR-3 Catawba DNF DNF DNF DNF DNF   
  Dylan Garcia SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS   
  Yessenia Castellanos SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Emily McBride SO-2 North Georgia 2:54.24 2:55.62 2:09.99 1:50.63 1:40.95 2:05.84 2:18.28 2
9 Katy Neubert SR-4 King 2:02.95 2:39.27 1:39.20 3:01.63 1:44.79 2:42.07 2:19.71 -
10 Maddi Hood SO-2 Flagler 2:14.39 2:04.60 2:47.99 2:35.39 1:54.80 2:06.00 2:19.99 -
11 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 1:48.18 2:47.19 3:02.64 2:05.04 1:52.40 2:06.45 2:20.49 -
12 Clemence Treguer FR-1 Flagler 1:42.68 1:45.49 2:15.03 1:42.68 2:53.00 3:01.44 2:20.65 -
13 Emery Ryan JR-3 North Georgia 2:42.19 1:42.96 1:45.78 2:32.32 2:08.34 2:39.37 2:21.03 -
17 Bayley Robinson JR-3 Converse 1:43.82 1:54.06 1:51.13 2:56.93 2:27.69 2:01.37 2:26.22 -
  Avery Shope FR-1 North Greenville DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Claire Mills JR-3 North Georgia DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Megan Thompson JR-3 Benedict DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kilia Hasty SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
15 Zoe Adams SO-2 Claflin 1:48.72 2:24.96 2:00.32 -
16 Jonnica Fuller JR-3 Claflin 2:22.63 2:25.54 1:52.07 -
18 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 1:43.83 2:26.24 2:14.54 -
20 Anna Baugh FR-1 Montreat 1:58.35 2:29.80 2:31.30 -
24 Cavel Barnett JR-3 Benedict 2:25.67 2:31.74 3:00.57 -
25 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 2:24.56 2:32.16 2:06.30 -
28 Makayla Ward SR-4 Catawba 2:09.15 2:33.75 1:50.70 -
51 Floma Okumu SO-2 Benedict 2:09.68 2:50.63 2:43.81 -
  Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey DNS DNS DNS   
  Devin Helms SR-4 North Georgia DNS DNS DNS   
  Auryn West Junior Unattached DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Delaney Eller FR-1 Emory & Henry 2:08.82 1:46.61 3:06.57 2:28.07 2:50.28 2:53.25 -
21 Francesca Peters FR-1 Bob Jones 2:31.66 2:25.65 3:07.69 2:30.15 2:33.16 2:39.16 -
22 susannah wedgewood Senior Unattached 2:46.89 2:40.82 2:39.30 2:31.71 1:56.82 2:11.99   
23 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 1:49.26 2:52.99 2:54.51 2:31.74 3:14.23 2:59.06 -
26 Jasmine Hernandez FR-1 Montreat 1:56.44 3:08.45 2:17.89 2:33.21 2:04.10 3:17.64 -
29 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:14.03 2:47.92 2:46.38 2:34.05 1:55.54 2:07.87 -
30 Haley Morgan JR-3 Southern Wesleyan 2:36.12 2:34.57 2:51.58 2:34.57 2:25.30 3:10.13 -
31 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 2:06.89 3:09.55 2:19.42 2:36.65 3:00.15 2:14.72 -
  Madison McDonald SO-2 Claflin DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Amanda Lowery FR-1 King DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Georgia McGahey 2 Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
27 Ava Labrant SO-2 Southern Wesleyan 2:33.60 -
33 Kristi Gallagher FR-1 Converse 2:37.64 -
35 Isabel Whitman FR-1 Presbyterian 2:38.69 -
38 Caroline Rairigh SO-2 Presbyterian 2:39.82 -
41 Taylor Marotta SO-2 Coker 2:40.55 -
42 Skyler Andrews FR-1 Claflin 2:40.70 -
43 Joy Hast SO-2 Bob Jones 2:40.76 -
47 Josie Chenevey FR-1 Montreat 2:44.60 -
  Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS   
  Lili Jaraczewski SR-4 Presbyterian DNS   
  Destiny Haller JR-3 King DNS   
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
34 Emily Spies FR-1 Johnson & Wales (N.C.) 3:18.19 2:38.55 2:16.36 2:57.58 3:00.75 3:00.75 -
36 Margaret Snyder SR-4 Bob Jones 2:59.75 2:39.07 3:04.53 3:12.48 2:50.21 1:59.31 -
37 Sandra Diaz-Martinez FR-1 Brevard 2:32.73 2:39.09 2:12.05 2:21.59 2:29.55 1:51.37 -
39 Yenilitza Roman JR-3 Johnson & Wales (N.C.) 2:36.68 2:39.87 2:47.87 2:14.29 2:46.27 2:12.70 -
40 Elise McKinney FR-1 Emory & Henry 3:05.98 2:40.32 2:25.90 2:24.29 2:33.91 2:41.93 -
44 Keyli Gomez JR-3 Presbyterian 3:12.40 2:41.68 3:28.57 3:04.32 3:18.87 2:57.85 -
45 Nicole Feagan FR-1 Southern Wesleyan 2:42.74 2:42.74 2:16.71 2:28.10 3:25.06 2:57.39 -
48 Laken Crockett JR-3 Emory & Henry 3:21.09 2:46.19 3:06.14 2:14.62 2:02.98 2:44.53 -
  Emma Bright SO-2 North Greenville DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Madeline Bishop JR-3 Emory & Henry DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
32 Damaris Kimaiyo FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:36.74 2:32.04 3:00.26 -
46 Shawnteanna Tillman FR-1 Coker 2:42.95 2:54.36 2:00.59 -
49 Gisselle Lopez JR-3 Southern Wesleyan 2:46.23 3:09.51 3:32.78 -
50 Presley Madden FR-1 Truett-McConnell 2:47.43 2:50.78 3:30.97 -
52 Paige Trent SO-2 North Greenville 2:52.74 3:11.75 2:19.92 -
53 Janae Johnson JR-3 Benedict 2:54.97 3:15.97 2:23.48 -
54 Kinna Magette SO-2 Emory & Henry 2:57.52 3:47.23 3:11.73 -
55 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 2:58.64 3:04.00 3:45.09 -
56 Alyssa Campbell FR-1 Lander 2:59.17 2:34.09 2:39.47 -
57 Claire Marion FR-1 Emory & Henry 3:06.58 2:38.60 3:58.83 -
  Elisabeth Farley FR-1 Bob Jones DNS DNS DNS   
  Kacey Miller SO-2 North Greenville DNS DNS DNS