April 8- 9, 2022
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov IC4A/ECAC NEICAAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Richard Kuykendoll SO-2 Oklahoma 45.87 52.75 36.24 32.11 39.91
2 Alonzo Russell   Bahamas 46.53 45.60 53.05 46.07 57.70
3 Asa Guevara   Trinidad & Tobago 46.65 39.66 34.99 52.72 38.72
4 Quintaveon Poole   Unattached 47.35 42.62 34.10 51.14 33.15
5 Solomon Strader SO-2 Miami (Fla.) 47.44 50.29 40.33 41.75 39.85
6 Tajay Roberts FR-1 Eastern Michigan 47.84 56.93 46.41 47.84 53.11
7 Kristopher Brown JR-3 Bethune-Cookman 48.27 1:00.82 53.10 53.58 45.38
8 Kinard Rolle   Bahamas 48.27 34.76 52.62 48.27 39.59
9 Jaylen Barringer FR-1 Oklahoma 48.29 56.02 1:01.82 48.29 45.40
10 Paul Martin SO-2 Oklahoma 48.58 42.75 1:01.70 53.44 55.39
11 Phillips Magre JR-3 Northeastern 48.63 1:00.79 42.80 55.93 54.96
12 Jalen Gordon SO-2 Miami (Fla.) 48.70 48.70 54.06 37.99 38.48
13 Va-Sheku Sheriff   Sierra Leone 48.74 1:01.90 34.61 36.56 41.43
14 Gage Hensey FR-1 Oklahoma 48.77 1:01.45 43.90 44.38 40.48
15 Davonte Fuller JR-3 Miami (Fla.) 48.79 37.08 53.67 38.55 42.94
16 Jermaine Dyges FR-1 Bethune-Cookman 49.60 1:00.02 42.66 37.70 59.03
17 Bryson Dyer SO-2 TAMU-Kingsville 49.65 36.75 34.76 37.24 1:03.56
18 Christian Taylor SO-2 Bethune-Cookman 49.71 51.70 41.76 46.23 45.24
19 Isaiah Hunter SR-4 St. Thomas (Fla.) 49.72 45.75 35.31 54.70 47.24
20 Andre Colebrook   Unattached 49.90 37.93 52.40 1:03.38 50.90
21 Richard Bush SR-4 Villanova 50.08 1:00.10 54.59 39.57 49.58
22 Joshua Battle SR-4 Florida Memorial 50.33 53.86 51.84 44.80 41.27
23 Donya Roberts Senior University of The Bahamas 50.86 41.71 44.25 1:02.05 57.98
24 Aaron Blount FR-1 Bethune-Cookman 51.74 43.98 36.22 50.71 1:02.09
25 Dennis Drummonds FR-1 St. Thomas (Fla.) 52.07 58.32 57.80 37.49 53.64
26 Isaiah Davis SO-2 Bethune-Cookman 52.54 1:04.10 39.93 1:07.78 44.14
27 Trevor White SO-2 Bethune-Cookman 53.26 1:04.45 58.06 1:07.64 1:00.19
28 Oscar Blanco   Tru Fit Athletics 53.41 1:01.96 56.62 40.06 37.93
29 Andrew Nagle SO-2 Lynn 53.83 47.37 55.99 38.22 48.45
30 Angus Almond FR-1 St. Thomas (Fla.) 53.90 49.59 1:07.38 40.97 1:06.84
31 Matthew Ginarte JR-3 Lynn 54.53 1:05.44 44.72 45.81 55.08
32 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 55.57 41.13 1:05.02 42.24 1:06.69
33 Moise Cook JR-3 Lynn 56.43 1:00.95 1:05.46 1:12.23 1:08.28
34 Randy Gracia FR-1 Lynn 57.34 1:10.53 1:09.39 55.62 45.88
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Richard Kuykendoll SO-2 Oklahoma 35.78 45.87 56.88 44.50 35.32 39.91 51.38
2 Alonzo Russell   Bahamas 40.02 46.53 55.84 39.55 44.21 50.26 49.79
3 Asa Guevara   Trinidad & Tobago 35.92 46.65 41.06 1:00.65 35.92 35.92 46.65
4 Quintaveon Poole   Unattached 54.93 47.35 42.15 35.52 35.04 47.83 34.57
5 Solomon Strader SO-2 Miami (Fla.) 38.43 47.44 33.21 33.21 40.80 55.98 52.66
8 Kinard Rolle   Bahamas 58.89 48.27 54.55 1:00.34 1:00.82 54.07 38.62
13 Va-Sheku Sheriff   Sierra Leone 40.95 48.74 47.28 45.82 44.84 53.62 56.05
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Jaylen Barringer FR-1 Oklahoma 39.60 47.33 48.29
11 Phillips Magre JR-3 Northeastern 52.04 53.98 48.63
15 Davonte Fuller JR-3 Miami (Fla.) 42.94 38.55 48.79
20 Andre Colebrook   Unattached 53.40 50.90 49.90
21 Richard Bush SR-4 Villanova 51.59 51.09 50.08
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Tajay Roberts FR-1 Eastern Michigan 44.02 40.67 47.84 1:01.72 44.02
7 Kristopher Brown JR-3 Bethune-Cookman 37.17 55.51 48.27 50.69 33.79
12 Jalen Gordon SO-2 Miami (Fla.) 45.78 51.63 48.70 34.09 44.32
14 Gage Hensey FR-1 Oklahoma 55.60 49.26 48.77 54.63 1:01.94
17 Bryson Dyer SO-2 TAMU-Kingsville 49.16 40.72 49.65 35.75 43.70
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Paul Martin SO-2 Oklahoma 37.41 55.39 40.81 41.30 48.58 34.98 34.01
16 Jermaine Dyges FR-1 Bethune-Cookman 1:00.02 50.60 43.65 1:04.48 49.60 46.13 1:02.00
18 Christian Taylor SO-2 Bethune-Cookman 57.17 1:04.13 47.73 35.30 49.71 48.22 1:01.64
19 Isaiah Hunter SR-4 St. Thomas (Fla.) 49.72 35.31 1:00.66 45.75 49.72 40.77 47.24
22 Joshua Battle SR-4 Florida Memorial 37.25 53.86 58.39 1:04.43 50.33 57.38 41.27
25 Dennis Drummonds FR-1 St. Thomas (Fla.) 53.64 39.58 45.83 42.70 52.07 1:01.45 56.24
28 Oscar Blanco   Tru Fit Athletics 56.62 49.14 44.87 1:08.90 53.41 1:06.77 1:00.89
32 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 41.13 47.79 58.35 53.91 55.57 1:10.58 1:09.47
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Aaron Blount FR-1 Bethune-Cookman 51.74 48.12
26 Isaiah Davis SO-2 Bethune-Cookman 52.54 1:01.48
30 Angus Almond FR-1 St. Thomas (Fla.) 53.90 52.29
31 Matthew Ginarte JR-3 Lynn 54.53 1:08.71
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Donya Roberts Senior University of The Bahamas 51.88 50.86
27 Trevor White SO-2 Bethune-Cookman 1:08.18 53.26
29 Andrew Nagle SO-2 Lynn 1:05.14 53.83
33 Moise Cook JR-3 Lynn 41.20 56.43
34 Randy Gracia FR-1 Lynn 58.49 57.34