April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 18:14.78 14:42.88 13:41.08 15:09.37 15:35.86
2 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 11:19.89 14:42.97 16:46.59 13:50.00 15:09.46
3 Stephen Lavey SR-4 Carleton 14:17.52 14:53.25 11:18.87 16:22.58 14:08.59
4 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 15:27.29 15:00.28 16:57.32 18:09.34 18:45.35
5 James Logan   Unattached 12:28.51 15:01.81 18:56.28 11:34.40 15:01.81
6 Henry Bowman JR-3 Carleton 18:24.40 15:05.24 12:40.41 15:59.56 10:33.67
7 Ben Vaske   Unattached 11:58.77 15:09.83 14:06.15 15:28.03 16:59.01
8 Harris Anderson SO-2 St. Thomas (Minn.) 13:49.80 15:11.86 19:08.95 11:05.66 16:33.93
9 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 16:45.88 15:14.43 16:27.59 14:37.86 16:36.73
10 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 17:08.61 15:18.40 14:14.12 10:52.07 13:46.56
11 Chris Gill   Unattached 18:23.14 15:19.28 11:38.66 13:47.36 16:51.21
12 Dan Greeno   Unattached 13:49.98 15:22.20 19:40.42 18:26.64 17:40.53
13 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 14:50.58 15:27.68 18:33.22 12:49.98 18:42.50
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 16:27.62 15:31.71 16:55.57 20:01.91 14:07.86
15 Ben Crotteau FR-1 Macalester 13:25.88 15:37.07 12:01.55 20:08.82 16:33.30
16 Justin Furcich   Unattached 14:04.14 15:37.93 14:32.28 13:54.76 20:19.31
17 Nathan Meyer JR-3 St. John's (Minn.) 17:12.92 15:39.01 15:29.62 18:46.82 17:59.87
18 Garet Grant SO-2 Gustavus Adolphus 12:03.91 15:40.14 11:54.51 12:50.92 16:55.36
19 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 18:28.02 15:47.02 19:24.84 17:12.26 12:37.62
20 Reece McKee FR-1 Macalester 16:36.49 15:49.03 14:42.60 19:46.29 13:07.70
21 Tom Sederquist   Unattached 13:55.78 15:49.74 19:47.18 14:43.26 12:49.29
22 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 17:17.08 15:51.45 14:54.37 15:22.91 19:58.83
23 Paul Swim   Unattached 17:20.28 15:54.38 18:08.00 20:12.07 19:52.98
24 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 18:47.82 15:55.78 19:26.06 20:23.40 11:47.28
25 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 13:05.02 15:57.34 18:20.95 11:19.72 15:38.20
26 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 14:05.91 16:01.26 19:23.13 20:20.80 12:10.56
27 Mateo Useche SO-2 Macalester 20:30.93 16:01.66 13:27.80 13:27.80 16:49.75
28 Alex Fendig SO-2 Macalester 15:35.12 16:04.04 20:05.05 14:56.56 16:52.25
29 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 11:34.49 16:04.56 11:53.78 12:13.07 11:15.20
30 Jake Wielgos FR-1 Gustavus Adolphus 12:42.52 16:05.21 17:41.74 20:16.17 20:45.12
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 12:16.95 16:09.67 19:04.21 20:41.18 17:27.25
32 Cody Rieder SO-2 Augsburg 12:09.19 16:12.25 13:46.42 15:43.09 17:39.76
33 Nick Ihrke FR-1 Macalester 11:31.79 16:14.35 20:47.17 13:28.71 12:49.74
34 Michael Kurtz FR-1 Hamline 13:34.95 16:21.86 16:51.32 16:02.23 17:20.78
35 Parker Zak JR-3 St. John's (Minn.) 11:30.41 16:26.30 17:45.21 13:09.04 15:27.13
36 Trevor LaVigne FR-1 Gustavus Adolphus 13:39.21 16:26.99 19:14.78 20:53.48 18:05.69
37 Eamonn McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 17:29.51 16:30.10 16:00.40 16:49.91 18:28.92
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 13:02.95 16:31.07 16:40.98 20:58.66 17:10.72
39 Jesse Shufro-Zletz SR-4 Carleton 17:50.66 16:31.35 12:13.60 11:53.78 17:11.01
40 Brian Balquist   Minnesota Running Club 21:04.75 16:35.86 15:16.20 17:05.74 13:46.57
41 John Freude   Unattached 18:20.28 16:40.25 21:00.32 19:30.30 19:00.29
42 Dale Dybvig   Unattached 19:06.64 16:45.82 12:24.31 19:46.87 15:45.47
43 Maxwell Krause JR-3 St. John's (Minn.) 16:57.89 16:47.81 12:35.86 21:40.08 17:58.36
44 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 15:00.65 16:51.96 12:49.09 17:52.68 17:22.32
45 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 19:19.53 16:57.13 21:31.76 21:11.42 12:22.51
46 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 21:33.65 16:58.62 21:03.09 14:36.02 14:15.64
47 Grayson Harris FR-1 Augsburg 15:49.85 17:01.34 12:25.58 12:35.80 15:09.00
48 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 16:15.04 17:28.43 21:50.54 20:05.70 17:49.40
49 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 21:40.66 17:28.92 12:35.23 16:36.48 18:10.88
50 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 19:40.30 17:33.84 16:30.61 17:44.38 18:47.61
51 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 21:37.24 17:34.66 13:21.55 22:29.97 19:51.77
52 Joe Lezotte JR-3 Wis.-River Falls 17:17.10 17:38.26 22:55.74 16:13.60 12:20.79
53 Aaron Puent JR-3 Augsburg 24:37.27 18:56.36 15:54.55 22:09.55 15:43.18
54 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 25:48.37 20:28.86 21:05.73 26:37.52 18:01.40
  Nate Rock   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 14:42.88 10:26.85 12:48.11
2 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 14:42.97 15:35.95 15:53.61
3 Stephen Lavey SR-4 Carleton 14:53.25 15:28.98 16:31.51
4 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 15:00.28 14:06.27 16:48.32
5 James Logan   Unattached 15:01.81 12:01.45 15:10.83
6 Henry Bowman JR-3 Carleton 15:05.24 17:48.19 19:18.71
7 Ben Vaske   Unattached 15:09.83 14:51.64 11:58.77
8 Harris Anderson SO-2 St. Thomas (Minn.) 15:11.86 14:35.39 17:46.88
9 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 15:14.43 17:04.17 13:33.85
10 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 15:18.40 15:27.59 18:31.27
11 Chris Gill   Unattached 15:19.28 16:05.25 14:24.13
12 Dan Greeno   Unattached 15:22.20 19:58.86 12:45.43
13 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 15:27.68 14:41.30 11:17.21
15 Ben Crotteau FR-1 Macalester 15:37.07 17:48.26 17:48.26
16 Justin Furcich   Unattached 15:37.93 18:45.52 15:19.18
17 Nathan Meyer JR-3 St. John's (Minn.) 15:39.01 14:33.28 13:18.16
18 Garet Grant SO-2 Gustavus Adolphus 15:40.14 18:48.17 17:04.76
19 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 15:47.02 19:24.84 16:53.32
20 Reece McKee FR-1 Macalester 15:49.03 12:10.76 18:20.88
25 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 15:57.34 15:57.34 15:47.77
27 Mateo Useche SO-2 Macalester 16:01.66 18:06.68 12:01.25
28 Alex Fendig SO-2 Macalester 16:04.04 12:41.60 15:06.20
33 Nick Ihrke FR-1 Macalester 16:14.35 16:33.84 20:47.17
36 Trevor LaVigne FR-1 Gustavus Adolphus 16:26.99 19:54.26 15:17.90
  Nate Rock   Unattached DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 12:25.37 15:31.71 15:22.40
21 Tom Sederquist   Unattached 17:05.72 15:49.74 20:34.67
22 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 18:14.17 15:51.45 11:06.02
23 Paul Swim   Unattached 17:10.73 15:54.38 20:40.70
24 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 14:58.44 15:55.78 20:04.29
26 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 18:25.45 16:01.26 19:51.97
29 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 20:44.29 16:04.56 20:34.64
30 Jake Wielgos FR-1 Gustavus Adolphus 18:10.69 16:05.21 13:01.82
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 18:06.03 16:09.67 16:38.76
32 Cody Rieder SO-2 Augsburg 17:00.87 16:12.25 16:51.14
34 Michael Kurtz FR-1 Hamline 15:03.32 16:21.86 13:34.95
35 Parker Zak JR-3 St. John's (Minn.) 17:55.07 16:26.30 16:16.44
37 Eamonn McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 15:10.90 16:30.10 21:27.13
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 15:41.52 16:31.07 13:32.68
39 Jesse Shufro-Zletz SR-4 Carleton 15:41.79 16:31.35 19:00.06
40 Brian Balquist   Minnesota Running Club 17:35.62 16:35.86 11:47.06
41 John Freude   Unattached 19:10.29 16:40.25 15:50.24
42 Dale Dybvig   Unattached 15:55.53 16:45.82 16:25.71
43 Maxwell Krause JR-3 St. John's (Minn.) 21:50.16 16:47.81 18:48.75
44 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.37 16:51.96 14:50.53
45 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 21:41.93 16:57.13 11:52.00
46 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 14:36.02 16:58.62 14:15.64
47 Grayson Harris FR-1 Augsburg 13:16.65 17:01.34 12:46.01
48 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 21:50.54 17:28.43 17:59.89
49 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 12:56.20 17:28.92 12:35.23
50 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 22:28.92 17:33.84 21:04.61
51 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 17:13.57 17:34.66 13:00.45
52 Joe Lezotte JR-3 Wis.-River Falls 14:27.78 17:38.26 22:55.74
53 Aaron Puent JR-3 Augsburg 14:12.27 18:56.36 17:25.46
54 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 19:15.13 20:28.86 18:25.98