February 12, 2022
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Will O'Keefe SR-4 Southwest Baptist 1:25.04 1:54.92 2:25.95 1:31.94 2:11.01 2:24.80 2:01.82
2 Ahmed Sado Freshman Unattached 2:07.27 1:55.70 1:25.62 2:15.37 2:26.94 1:20.99 1:42.98
3 Ethan Coyhis SO-2 Trinidad State 1:47.71 1:55.81 2:22.45 2:03.92 1:59.29 1:34.97 2:00.45
4 Andrew Gebhardt FR-1 Colorado Mines 2:23.78 1:55.95 2:27.26 1:57.11 1:43.20 2:13.35 1:37.40
5 Troy Davidson FR-1 Southwest Baptist 1:56.21 1:56.21 1:53.89 1:49.24 1:58.54 2:25.27 2:20.62
6 Nathan Kipyego FR-1 Northwest Kansas 2:04.43 1:56.29 2:06.76 2:23.04 2:30.02 2:02.11 1:38.85
7 Ben Abueg JR-3 Colorado Mines 2:05.79 1:56.47 1:21.53 2:16.27 2:18.60 1:45.99 1:40.17
8 Gabriel Chinya JR-3 Washburn 2:18.90 1:56.72 1:38.05 2:15.40 2:25.90 2:20.07 2:13.06
9 Andrew Leck FR-1 Neosho County CC 1:53.91 1:57.43 2:23.27 2:09.18 1:39.82 2:08.00 1:57.43
10 Abdi Abade FR-1 Adams State 1:50.41 1:57.45 2:03.33 1:48.06 1:35.14 2:18.60 2:19.77
11 Conner Dosmann SO-2 Trinidad State 1:46.15 1:57.94 1:33.18 1:44.97 2:27.43 1:30.82 2:07.38
12 Landon Eckhardt FR-1 Nebraska-Kearney 2:02.88 1:58.15 2:12.33 1:47.52 1:33.34 2:08.79 2:33.60
13 Alex Maline FR-1 Colorado Mines 1:52.27 1:58.17 1:59.36 1:35.72 2:30.08 2:02.90 2:05.26
14 Matt Goeckel Sophomore Unattached 1:41.95 1:58.54 1:56.17 1:31.28 2:28.18 2:11.58 2:17.51
15 Joseph Stone SR-4 SIU Edwardsville 1:41.99 1:58.59 2:12.82 1:47.92 1:47.92 1:44.36 2:18.75
16 Elijah De La Cerda FR-1 Adams State 2:29.55 1:58.69 2:14.12 2:18.87 1:55.13 2:29.55 1:33.77
17 Joshua Arafol FR-1 Neosho County CC 2:34.52 1:58.86 1:57.68 2:19.07 1:27.96 2:26.20 2:09.56
18 Robert Huebert SR-4 Baker 2:09.71 1:59.00 2:28.75 2:10.90 1:54.24 1:43.53 1:57.81
19 Evan Smith FR-1 Southwest Baptist 1:52.35 1:59.52 1:54.74 2:13.87 1:36.82 1:51.16 1:51.16
20 Gage McElhaney FR-1 Southwest Baptist 1:39.41 1:59.77 2:08.16 1:37.02 1:50.19 1:23.84 1:59.77
21 Kael Ecord SO-2 Washburn 2:22.69 1:59.90 2:31.08 2:23.88 2:32.28 2:35.87 2:13.09
22 Zach Mitchell SO-2 Hardin-Simmons 1:37.33 2:00.16 2:16.99 1:50.55 2:24.20 2:25.40 1:28.92
23 Adrian Villarreal FR-1 Trinidad State 1:34.93 2:00.16 2:24.20 1:37.33 1:45.74 2:20.59 1:30.12
24 Elias Perez FR-1 Adams State 1:40.67 2:01.28 2:24.33 1:40.67 2:02.50 2:03.71 1:58.86
25 Crispus Atukwatse FR-1 Pratt CC 1:58.99 2:01.41 1:52.92 1:29.85 1:39.56 1:43.20 2:02.63
26 Caleb Carrasco SR-4 Fort Hays St. 2:25.58 2:02.33 1:28.08 1:57.44 2:37.81 2:07.23 1:47.65
27 Ty Packard SR-4 Baker 1:41.37 2:03.62 2:25.88 2:34.53 2:01.15 2:30.82 2:39.47
28 Abraham Mallam FR-1 Neosho County CC 2:26.02 2:04.80 1:33.60 1:28.61 2:42.24 2:02.31 2:17.28
29 Alexander Lopez FR-1 Neosho County CC 2:04.99 2:04.99 1:58.74 1:28.75 2:28.74 2:23.74 2:42.49
30 Andrew Ruiz FR-1 Neosho County CC 1:29.73 2:06.38 2:10.18 2:02.59 2:21.55 2:26.60 2:16.49
31 Austin Wilson JR-3 Southwest Baptist 1:52.49 2:06.39 2:20.30 2:16.51 2:11.45 1:48.70 2:22.82
32 Colby Sanders SO-2 Southwest Baptist 1:45.00 2:06.50 1:57.65 2:21.68 2:28.01 2:05.24 2:24.21
33 Ethan Emmons FR-1 Fort Hays St. 2:16.63 2:07.69 2:44.72 1:57.48 1:38.33 1:43.43 1:53.65
34 Nicholas Green FR-1 Tabor 2:15.36 2:07.69 2:23.02 1:51.09 1:33.22 1:34.49 1:42.16
35 Sharif Ahmed SO-2 Hardin-Simmons 1:37.01 2:09.34 2:39.09 1:57.70 2:00.29 1:37.01 1:38.30
36 Troy Grabert FR-1 Washburn 1:52.79 2:09.64 2:09.64 1:50.20 2:42.05 1:32.05 1:43.72
37 Tyrel Haynes JR-3 Tabor 1:39.46 2:18.14 2:12.62 2:38.86 2:16.76 1:56.04 2:12.62
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
27 Ty Packard SR-4 Baker 2:03.62 2:11.04 2:39.47 2:37.00 1:52.50
28 Abraham Mallam FR-1 Neosho County CC 2:04.80 1:44.84 2:01.06 2:29.76 1:53.57
29 Alexander Lopez FR-1 Neosho County CC 2:04.99 1:42.50 2:18.74 2:41.24 1:54.99
30 Andrew Ruiz FR-1 Neosho County CC 2:06.38 2:41.77 1:55.01 2:32.92 2:11.44
31 Austin Wilson JR-3 Southwest Baptist 2:06.39 2:30.41 2:40.52 2:07.66 1:57.55
33 Ethan Emmons FR-1 Fort Hays St. 2:07.69 2:24.29 2:38.34 2:28.12 1:29.39
34 Nicholas Green FR-1 Tabor 2:07.69 2:11.52 2:26.85 2:02.59 2:10.25
35 Sharif Ahmed SO-2 Hardin-Simmons 2:09.34 1:30.54 2:00.29 2:37.80 2:02.88
36 Troy Grabert FR-1 Washburn 2:09.64 2:29.09 2:35.57 2:45.94 1:51.49
37 Tyrel Haynes JR-3 Tabor 2:18.14 2:07.09 2:44.39 2:02.95 2:36.10
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Andrew Leck FR-1 Neosho County CC 1:57.43 2:11.53 2:06.83
19 Evan Smith FR-1 Southwest Baptist 1:59.52 1:43.99 2:01.91
20 Gage McElhaney FR-1 Southwest Baptist 1:59.77 2:29.72 1:37.02
21 Kael Ecord SO-2 Washburn 1:59.90 2:01.10 1:23.93
22 Zach Mitchell SO-2 Hardin-Simmons 2:00.16 2:21.79 2:09.78
23 Adrian Villarreal FR-1 Trinidad State 2:00.16 2:29.00 2:02.57
32 Colby Sanders SO-2 Southwest Baptist 2:06.50 1:55.12 1:46.26
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Nathan Kipyego FR-1 Northwest Kansas 1:29.55 1:22.57 1:55.13 1:56.29 2:20.71 1:30.71 1:58.62
8 Gabriel Chinya JR-3 Washburn 1:59.06 2:14.23 1:56.72 1:56.72 2:15.40 1:49.72 2:11.90
11 Conner Dosmann SO-2 Trinidad State 2:28.61 2:10.92 1:44.97 1:57.94 1:35.54 2:08.56 1:41.43
12 Landon Eckhardt FR-1 Nebraska-Kearney 1:34.52 1:49.88 2:26.51 1:58.15 1:42.79 1:23.89 2:21.78
13 Alex Maline FR-1 Colorado Mines 1:48.72 2:19.44 1:29.81 1:58.17 1:22.72 2:21.81 1:41.63
14 Matt Goeckel Sophomore Unattached 1:43.13 2:34.11 1:51.43 1:58.54 2:06.84 1:39.58 2:32.92
15 Joseph Stone SR-4 SIU Edwardsville 1:24.20 2:18.75 1:51.48 1:58.59 2:31.80 1:38.43 2:12.82
16 Elijah De La Cerda FR-1 Adams State 2:18.87 1:29.02 2:15.31 1:58.69 1:53.95 1:59.88 2:14.12
17 Joshua Arafol FR-1 Neosho County CC 1:52.92 1:48.17 2:26.20 1:58.86 1:31.53 1:52.92 2:34.52
18 Robert Huebert SR-4 Baker 1:25.68 2:29.94 1:29.25 1:59.00 2:09.71 1:59.00 2:29.94
25 Crispus Atukwatse FR-1 Pratt CC 2:13.56 1:27.42 1:27.42 2:01.41 1:55.34 2:18.41 1:39.56
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Will O'Keefe SR-4 Southwest Baptist 1:54.92 1:51.48
2 Ahmed Sado Freshman Unattached 1:55.70 2:16.53
3 Ethan Coyhis SO-2 Trinidad State 1:55.81 2:17.82
4 Andrew Gebhardt FR-1 Colorado Mines 1:55.95 2:22.62
5 Troy Davidson FR-1 Southwest Baptist 1:56.21 2:28.75
7 Ben Abueg JR-3 Colorado Mines 1:56.47 2:02.30
10 Abdi Abade FR-1 Adams State 1:57.45 2:20.94
24 Elias Perez FR-1 Adams State 2:01.28 2:15.84
26 Caleb Carrasco SR-4 Fort Hays St. 2:02.33 2:36.59