February 12, 2022
|
Carleton College-Rec Center FH - Northfield, MN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Stephen Lavey JR-3 Carleton 6:50.07 8:20.08 9:50.10 7:10.07 7:15.07 10:35.11 7:30.08
2 Tom Altier SR-4 Luther 10:19.40 8:23.57 10:24.43 7:38.25 6:32.79 10:54.65 10:04.29
3 Ian Kelly JR-3 Luther 9:01.32 8:35.54 7:18.21 9:32.25 7:07.90 8:30.39 7:59.46
4 Adam Koller SO-2 Luther 9:46.04 8:38.62 9:25.30 7:57.13 8:28.25 9:46.04 9:35.67
5 Colin Beck SR-4 Luther 9:25.38 8:38.69 8:17.95 9:35.75 10:32.81 8:12.76 10:12.06
6 Ben Santos JR-3 Carleton 10:18.02 8:39.34 8:44.54 9:52.05 9:31.28 8:02.99 8:02.99
7 Henry Bowman SO-2 Carleton 8:19.54 8:40.35 9:53.20 11:16.46 9:42.80 7:01.49 8:35.15
8 Reuben Kosche JR-3 St. Olaf 6:26.68 8:42.54 10:00.92 6:26.68 10:11.38 8:37.32 10:00.92
9 Chris Melville FR-1 Carleton 7:29.15 8:54.70 9:05.40 6:30.34 6:24.99 6:41.03 11:03.03
10 Ben Crotteau FR-1 Macalester 7:35.90 8:56.35 10:54.35 9:23.17 11:37.26 8:40.26 6:31.54
11 Avery Watts SO-2 Carleton 6:31.63 8:56.47 9:07.20 10:06.22 10:43.77 9:50.12 7:25.27
12 Garet Grant JR-3 Gustavus Adolphus 7:36.04 8:56.51 8:51.15 7:30.67 8:13.59 7:52.13 10:11.63
13 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 10:55.16 9:01.45 10:55.16 11:38.47 8:28.97 9:28.53 10:11.84
14 Nick Ihrke FR-1 Macalester 8:18.87 9:02.25 9:51.06 7:35.49 10:01.90 6:57.54 10:39.86
15 Elijah Jones SO-2 Carleton 11:45.81 9:02.93 10:51.52 8:30.36 11:13.24 6:41.77 9:08.36
16 Reece McKee FR-1 Macalester 9:34.68 9:07.31 7:50.69 7:50.69 11:02.25 7:56.16 9:12.79
17 Josh Meier FR-1 Carleton 9:26.37 9:09.87 10:54.35 10:37.85 6:24.91 10:10.36 9:31.87
18 Alex Fendig SO-2 Macalester 6:52.53 9:10.03 8:26.03 10:38.04 7:09.03 10:32.54 11:49.54
19 Kaeden Fellingham SO-2 Luther 9:10.63 9:10.63 11:06.27 6:58.48 7:53.55 8:43.10 11:11.77
20 Caleb Burjes SR-4 Luther 6:30.16 9:17.37 9:06.23 9:22.95 8:55.08 9:56.39 11:53.44
21 Sam Vanspriell SO-2 Macalester 9:02.42 9:19.19 7:21.76 9:47.15 10:43.07 7:38.54 8:17.68
22 Ryan Rogers SR-4 Luther 8:58.91 9:21.36 11:52.93 8:36.46 10:51.18 7:40.32 8:47.68
23 Jesse Shufro-Zletz JR-3 Carleton 9:21.69 9:27.36 11:09.49 9:55.73 10:35.45 12:00.55 6:48.50
24 Cody Rieder SO-2 Augsburg 11:43.65 9:27.46 11:32.31 9:55.84 9:04.77 11:26.63 7:39.65
25 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 6:43.40 9:36.28 9:36.28 10:45.44 10:16.62 10:45.44 7:00.69
26 Titus Wiggins FR-1 Crown 7:12.35 9:52.25 10:27.79 9:04.87 10:27.79 9:40.41 7:30.11
27 Grayson Harris FR-1 Augsburg 12:05.29 9:54.50 12:05.29 11:05.84 9:54.50 8:07.49 9:06.94
28 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 8:39.82 10:11.55 12:01.63 12:26.09 8:45.94 13:02.79 12:32.21
29 Caleb Anton SO-2 Wis.-River Falls 11:39.93 10:13.97 13:05.89 9:49.42 10:20.11 8:41.88 12:41.33
30 Aaron Puent JR-3 Augsburg 12:43.86 10:16.01 12:37.70 9:02.09 9:08.25 10:46.81 7:35.85
31 Josiah Hoppe FR-1 Bethany Lutheran 8:06.81 10:16.21 12:00.97 10:03.89 12:50.27 8:37.62 12:56.43
32 Xerxes Machtemes FR-1 Bethany Lutheran 10:41.19 10:28.61 12:02.91 9:13.18 13:05.77 12:53.19 12:46.91
33 Trace Edmondson FR-1 Bethany Lutheran 12:49.70 10:36.11 11:27.00 10:17.03 9:19.78 8:03.45 11:58.81
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Stephen Lavey JR-3 Carleton 7:25.08 6:20.06 10:35.11 8:20.08 9:40.10 9:30.10 8:40.09
2 Tom Altier SR-4 Luther 6:12.65 10:29.47 7:38.25 8:23.57 10:19.40 9:08.90 6:47.90
3 Ian Kelly JR-3 Luther 8:35.54 8:14.92 9:58.03 8:35.54 10:39.27 6:16.35 6:11.19
4 Adam Koller SO-2 Luther 10:17.16 9:56.42 6:44.53 8:38.62 9:56.42 10:17.16 6:28.97
5 Colin Beck SR-4 Luther 9:56.50 11:09.11 9:56.50 8:38.69 8:28.32 8:17.95 10:58.74
6 Ben Santos JR-3 Carleton 6:03.54 10:33.60 6:50.28 8:39.34 8:13.38 6:19.12 8:39.34
7 Henry Bowman SO-2 Carleton 8:03.93 6:09.45 6:14.66 8:40.35 6:04.25 9:37.59 6:45.88
8 Reuben Kosche JR-3 St. Olaf 9:24.35 7:50.29 10:16.60 8:42.54 8:16.42 7:39.84 6:52.81
10 Ben Crotteau FR-1 Macalester 11:21.17 6:47.63 6:47.63 8:56.35 9:23.17 10:54.35 9:07.08
12 Garet Grant JR-3 Gustavus Adolphus 7:36.04 8:35.05 9:28.70 8:56.51 8:40.42 11:32.10 7:09.21
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Chris Melville FR-1 Carleton 8:54.70
11 Avery Watts SO-2 Carleton 8:56.47
13 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 9:01.45
14 Nick Ihrke FR-1 Macalester 9:02.25
15 Elijah Jones SO-2 Carleton 9:02.93
16 Reece McKee FR-1 Macalester 9:07.31
17 Josh Meier FR-1 Carleton 9:09.87
18 Alex Fendig SO-2 Macalester 9:10.03
19 Kaeden Fellingham SO-2 Luther 9:10.63
20 Caleb Burjes SR-4 Luther 9:17.37
21 Sam Vanspriell SO-2 Macalester 9:19.19
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Ryan Rogers SR-4 Luther 8:30.84 9:21.36 11:41.70 11:19.25 6:49.80 7:12.25 9:49.43
23 Jesse Shufro-Zletz JR-3 Carleton 6:59.85 9:27.36 8:36.30 9:50.06 12:17.57 9:27.36 9:10.34
24 Cody Rieder SO-2 Augsburg 7:22.62 9:27.46 7:05.60 8:59.09 6:42.90 7:33.97 12:00.68
25 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 11:54.59 9:36.28 9:19.00 12:17.64 11:48.83 11:54.59 10:45.44
26 Titus Wiggins FR-1 Crown 10:39.63 9:52.25 8:58.95 8:05.65 10:27.79 8:53.03 7:24.19
27 Grayson Harris FR-1 Augsburg 7:37.77 9:54.50 10:36.12 8:07.49 12:40.96 9:42.61 10:12.34
28 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 10:11.55 10:11.55 8:09.24 13:02.79 8:27.59 8:15.36 11:24.94
29 Caleb Anton SO-2 Wis.-River Falls 7:46.62 10:13.97 7:40.48 8:29.60 7:09.78 8:05.04 10:13.97
30 Aaron Puent JR-3 Augsburg 10:59.13 10:16.01 11:36.10 8:43.61 10:16.01 10:46.81 8:37.45
31 Josiah Hoppe FR-1 Bethany Lutheran 12:37.94 10:16.21 7:17.51 8:00.65 9:20.76 8:12.97 8:19.13
32 Xerxes Machtemes FR-1 Bethany Lutheran 8:10.32 10:28.61 10:53.76 7:38.89 7:51.46 8:10.32 9:00.61
33 Trace Edmondson FR-1 Bethany Lutheran 9:38.86 10:36.11 12:11.53 11:14.28 9:07.06 9:19.78 12:56.06