April 8- 9, 2022
|
Ole Miss - Oxford, MS
ICON KEY: NCAA DII Prov IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mario Garcia Romo JR-3 Ole Miss 1:18.04 1:50.11 1:30.87 1:25.52 1:52.25 1:20.18 1:46.90
2 Cade Flatt Senior Unattached 1:56.68 1:43.83 1:52.40 1:28.85 1:16.00 2:10.59 1:47.04
3 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 2:10.36 1:40.19 2:18.98 2:06.05 1:48.81 1:39.12 1:47.73
4 Baylor Franklin JR-3 Ole Miss 1:19.80 1:42.44 1:33.82 1:39.21 2:18.03 2:20.18 1:47.83
5 Leon Clarke SR-4 Miss State 2:00.25 1:55.87 2:19.92 2:04.62 2:22.11 1:30.73 1:49.31
6 Matthew Payamps SO-2 Georgetown 1:55.13 1:18.94 1:28.81 1:39.78 1:31.01 1:58.42 1:49.64
7 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 2:04.43 1:32.50 2:09.93 2:07.73 2:23.15 1:35.80 1:50.11
8 Tyrese Reid JR-3 Miss State 1:19.34 2:11.13 1:19.34 1:45.79 2:19.95 1:36.97 1:50.19
9 Lucas Guerra FR-1 Georgetown 1:56.90 1:49.18 1:55.80 2:03.52 1:41.46 1:39.26 1:50.28
10 Abel Teffra FR-1 Georgetown 1:40.39 1:52.52 2:01.35 1:47.00 2:05.76 1:17.22 1:50.31
11 Kevin Kelly Senior Boston Athletic Associati 1:22.80 1:32.74 1:22.80 1:20.60 1:47.09 1:28.32 1:50.40
12 Dylan Allen JR-3 Kentucky 1:56.00 2:12.57 1:52.68 2:04.84 1:35.01 1:37.22 1:50.47
13 Alex Justus FR-1 Kentucky 1:22.88 2:20.34 2:23.65 1:26.19 1:38.35 1:40.56 1:50.50
14 Max Dieterich SO-2 Bradley 1:27.35 1:17.40 1:29.57 2:11.58 1:43.94 1:30.67 1:50.57
15 Nicholas Scott SR-4 Southern 1:35.19 1:34.08 1:44.04 1:41.83 1:36.30 2:09.50 1:50.68
16 Matthew Smith FR-1 Furman 1:33.07 1:48.58 1:39.72 2:16.28 1:55.23 1:27.53 1:50.79
17 Adrian Bichara FR-1 New Orleans 2:15.19 1:26.44 1:20.90 1:48.60 2:09.65 1:50.81 1:50.81
18 Dan Joyce FR-1 Miss State 2:05.91 1:54.77 2:02.57 2:00.34 2:04.79 1:57.00 1:51.42
19 Will Smith SO-2 Bradley 1:37.10 2:08.36 1:23.71 2:12.82 2:09.47 2:15.05 1:51.61
20 Parker McBride JR-3 New Orleans 1:33.86 1:57.32 1:40.56 1:21.57 1:45.03 1:32.74 1:51.73
21 Camden Gilmore SO-2 Georgetown 1:36.19 1:39.54 1:58.55 1:32.83 1:40.66 2:25.40 1:51.84
22 Tim McInerney SO-2 Georgetown 1:34.13 2:15.58 1:33.01 2:07.74 1:40.85 2:17.83 1:52.05
23 Josh Delgado FR-1 Southern Illinois 1:52.22 1:30.90 2:14.67 2:24.77 1:30.90 1:43.25 1:52.22
24 Ivan Westcott FR-1 Bradley 1:19.77 2:23.80 1:28.75 2:18.18 1:43.36 1:57.96 1:52.34
25 Ryan Maseman FR-1 Alabama 1:27.04 1:21.39 1:58.69 1:25.91 2:06.60 2:06.60 1:53.03
26 Carson Williams SO-2 Furman 1:23.81 2:19.30 1:52.12 1:44.19 1:53.25 2:10.24 1:53.25
27 Aaron Wier SR-4 Furman 1:39.95 1:25.18 2:09.47 1:52.44 1:47.90 2:19.70 1:53.57
28 Alec Snell JR-3 New Orleans 2:02.67 2:06.08 1:43.36 2:20.84 2:25.39 1:24.05 1:53.58
29 Jacob Brizendine JR-3 Kentucky 2:23.13 1:27.47 1:28.60 1:59.27 1:22.92 2:12.90 1:53.59
30 Mateo Althouse FR-1 Georgetown 1:37.82 1:34.41 1:50.33 1:54.88 2:23.32 1:26.45 1:53.74
31 Ben Ruffing SR-4 Lipscomb 1:40.24 1:35.69 1:36.83 2:08.72 1:59.61 1:48.22 1:53.91
32 Joey Simon SR-4 Bradley 2:13.35 1:19.78 1:24.34 1:52.83 2:07.65 2:24.75 1:53.97
33 Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle 1:46.12 2:06.66 1:32.43 2:13.50 1:33.57 1:43.84 1:54.10
34 Harper Moore FR-1 Kentucky 2:05.58 2:09.00 1:37.04 1:48.46 2:12.43 2:01.01 1:54.16
35 Ryan Bush JR-3 Lipscomb 1:42.06 2:01.55 1:56.97 1:59.26 1:56.97 2:11.87 1:54.67
36 Kevin Vanderkolk FR-1 Belmont 1:55.90 2:29.18 2:01.64 2:02.79 2:13.11 1:55.90 1:54.75
37 Ethan Delgado JR-3 Georgetown 1:30.86 1:44.66 1:50.41 1:34.31 1:29.71 2:06.52 1:55.01
38 Mark Shannon JR-3 Alabama 2:00.88 1:34.40 1:41.31 1:42.46 2:10.09 2:25.06 1:55.12
39 Tate Wyatt JR-3 Memphis 2:23.51 1:47.34 2:07.17 1:26.34 1:34.51 2:30.51 1:56.67
40 Zach Albrecht SO-2 Bradley 2:19.16 1:59.28 1:25.37 1:37.06 1:48.76 1:30.05 1:56.94
41 Rushane Miller SO-2 Southern 1:58.14 2:22.71 2:08.67 1:38.26 2:29.73 2:09.84 1:56.97
42 James Schmidt FR-1 Lipscomb 1:29.06 2:29.99 2:05.39 2:04.21 2:29.99 1:36.09 1:57.18
43 Mason Jones SO-2 Bradley 2:31.04 2:06.26 2:22.78 2:32.22 2:10.98 1:27.32 1:58.00
44 Emmanuel Cullins JR-3 Memphis 1:23.70 2:25.87 2:21.08 1:30.87 1:44.02 1:26.09 1:59.56
45 Miles Phillips Freshman Unattached 1:36.94 1:26.17 2:05.66 2:03.26 1:48.90 2:21.21 1:59.67
46 Elijah Edney FR-1 Mississippi Valley 1:26.70 1:50.78 2:10.05 2:24.50 1:33.92 2:22.09 2:00.41
47 Wyatt Womack JR-3 Belmont 2:24.94 1:35.42 2:17.69 2:06.82 1:43.87 2:20.11 2:00.78
48 Gabriel Crawford JR-3 Mississippi Valley 1:47.19 1:36.86 1:49.77 2:40.14 1:44.61 1:38.15 2:09.14
49 Lafayette Collins JR-3 Southern 1:51.57 2:41.45 1:51.57 2:40.14 2:32.27 2:37.52 2:11.26
50 Bob Francois SO-2 Mississippi Valley 2:30.79 1:36.56 2:10.95 2:41.37 2:49.31 2:36.08 2:12.27
  Jason Risse SO-2 Lipscomb DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Marcus Dropik SO-2 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  John Rivera SR-4 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Cade Bethmann SR-4 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Cooper Atkins FR-1 Auburn DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Gabe Scales Freshman Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
31 Ben Ruffing SR-4 Lipscomb 2:14.42 1:53.91
39 Tate Wyatt JR-3 Memphis 2:24.67 1:56.67
44 Emmanuel Cullins JR-3 Memphis 2:12.72 1:59.56
46 Elijah Edney FR-1 Mississippi Valley 1:35.13 2:00.41
48 Gabriel Crawford JR-3 Mississippi Valley 1:45.90 2:09.14
49 Lafayette Collins JR-3 Southern 2:37.52 2:11.26
50 Bob Francois SO-2 Mississippi Valley 2:24.18 2:12.27
  Jason Risse SO-2 Lipscomb DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Kevin Vanderkolk FR-1 Belmont 1:54.75 2:07.38 1:20.33
40 Zach Albrecht SO-2 Bradley 1:56.94 2:05.13 1:27.71
41 Rushane Miller SO-2 Southern 1:56.97 2:18.03 1:44.11
42 James Schmidt FR-1 Lipscomb 1:57.18 2:21.79 1:50.15
43 Mason Jones SO-2 Bradley 1:58.00 2:16.88 1:29.68
45 Miles Phillips Freshman Unattached 1:59.67 1:32.15 1:27.36
47 Wyatt Womack JR-3 Belmont 2:00.78 1:37.84 2:00.78
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Josh Delgado FR-1 Southern Illinois 1:52.22 2:03.45 1:52.22 1:33.15
25 Ryan Maseman FR-1 Alabama 1:41.73 1:45.12 1:53.03 2:09.99
30 Mateo Althouse FR-1 Georgetown 2:02.84 2:26.73 1:53.74 1:52.61
32 Joey Simon SR-4 Bradley 1:59.67 1:23.20 1:53.97 1:28.90
34 Harper Moore FR-1 Kentucky 1:30.19 1:49.60 1:54.16 1:47.31
38 Mark Shannon JR-3 Alabama 1:48.22 2:03.18 1:55.12 2:23.90
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Dan Joyce FR-1 Miss State 1:51.42 1:18.00 2:08.14
24 Ivan Westcott FR-1 Bradley 1:52.34 1:47.85 1:37.74
26 Carson Williams SO-2 Furman 1:53.25 1:40.80 1:54.39
27 Aaron Wier SR-4 Furman 1:53.57 2:27.65 2:00.39
29 Jacob Brizendine JR-3 Kentucky 1:53.59 2:00.41 2:12.90
35 Ryan Bush JR-3 Lipscomb 1:54.67 1:36.33 2:22.19
  Gabe Scales Freshman Unattached DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Tyrese Reid JR-3 Miss State 1:50.19 2:21.05 1:32.56 2:03.42
9 Lucas Guerra FR-1 Georgetown 1:50.28 2:09.03 1:34.84 2:06.83
13 Alex Justus FR-1 Kentucky 1:50.50 1:25.09 1:36.14 1:33.93
17 Adrian Bichara FR-1 New Orleans 1:50.81 1:29.76 1:44.17 1:48.60
19 Will Smith SO-2 Bradley 1:51.61 1:44.92 1:29.29 1:59.43
  Cooper Atkins FR-1 Auburn DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 1:50.11
10 Abel Teffra FR-1 Georgetown 1:50.31
12 Dylan Allen JR-3 Kentucky 1:50.47
14 Max Dieterich SO-2 Bradley 1:50.57
21 Camden Gilmore SO-2 Georgetown 1:51.84
33 Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle 1:54.10
  Cade Bethmann SR-4 Ole Miss DNF
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Kevin Kelly Senior Boston Athletic Associati 1:50.40 2:18.00 1:20.60 2:01.44 1:40.47 1:50.40
15 Nicholas Scott SR-4 Southern 1:28.55 2:05.07 2:12.82 1:17.48 1:29.65 1:50.68
16 Matthew Smith FR-1 Furman 2:24.03 1:59.66 1:47.47 2:19.60 1:37.50 1:50.79
20 Parker McBride JR-3 New Orleans 1:46.15 2:20.78 1:29.39 1:56.20 1:55.09 1:51.73
28 Alec Snell JR-3 New Orleans 1:45.63 1:30.87 1:55.86 2:17.44 1:50.18 1:53.58
37 Ethan Delgado JR-3 Georgetown 2:14.57 1:43.51 2:14.57 2:00.76 1:50.41 1:55.01
  Marcus Dropik SO-2 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mario Garcia Romo JR-3 Ole Miss 1:46.90
2 Cade Flatt Senior Unattached 1:47.04
3 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 1:47.73
4 Baylor Franklin JR-3 Ole Miss 1:47.83
5 Leon Clarke SR-4 Miss State 1:49.31
6 Matthew Payamps SO-2 Georgetown 1:49.64
22 Tim McInerney SO-2 Georgetown 1:52.05
  John Rivera SR-4 Ole Miss DNF