April 12-13, 2019
|
Berry - Mount Berry, GA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Kyle Johnson SR-4 Lipscomb 3:54.55 3:59.33 5:03.95 5:08.74 10
2 Rodrigo Meade SR-4 Oglethorpe 3:05.55 4:00.97 4:15.43 3:10.37 8
3 Calan Gizelbach Senior Unatttached 4:59.45 4:03.45 4:57.01 3:29.37 -
4 Will Knowlton SR-4 Berry 3:24.77 4:03.77 4:47.65 4:03.77 6
5 Thomas Ridley FR-1 Oglethorpe 3:52.40 4:04.63 2:56.14 3:20.60 5
6 Scott McKenzie   Mercer 4:22.49 4:05.31 3:11.35 5:16.45 4
7 Alvin Jacobs JR-3 Piedmont 4:57.88 4:08.23 4:23.13 3:33.48 3
8 Egan Kattenberg SO-2 Emory 4:55.58 4:08.38 4:40.67 5:00.54 2
9 Brody Beiler JR-3 Lipscomb 4:59.16 4:09.30 4:01.83 2:59.50 1
10 Nicholas Evans JR-3 Oglethorpe 4:07.39 4:09.88 4:39.87 4:59.86 -
11 Brett Lucas FR-1 Emory 3:52.75 4:10.26 4:22.78 2:55.19 -
12 Bennett Shaw SR-4 Emory 4:45.59 4:10.51 4:25.54 5:10.64 -
13 Zane Wilson JR-3 Montevallo 4:31.43 4:11.32 3:23.57 5:01.59 -
14 Brian Vincent Jr. JR-3 Reinhardt 3:58.86 4:11.43 4:31.55 5:21.83 -
15 Josh Hinkle FR-1 Lipscomb 3:16.25 4:11.60 3:56.51 4:09.09 -
16 Micaiah Allison SO-2 Covenant 4:49.34 4:11.60 3:51.48 4:21.67 -
17 Max Miller SO-2 Piedmont 5:04.54 4:11.68 4:01.62 4:46.92 -
18 Jonathan Rosenfeld SO-2 Emory 3:05.27 4:13.79 3:40.80 3:40.80 -
19 Camren Warner SO-2 Trevecca Nazarene 3:28.45 4:14.20 3:05.57 5:20.30 -
20 Zackary Johnson SO-2 Albany State 3:29.24 4:15.16 3:59.85 3:44.54 -
21 Benjamin Underwood FR-1 Lipscomb 3:50.30 4:15.88 3:27.27 4:21.00 -
22 John Griner FR-1 Oglethorpe 4:36.84 4:16.33 3:58.39 5:17.85 -
23 Bryce Griggs JR-3 Piedmont 4:12.40 4:17.55 4:20.13 3:51.80 -
24 Jake Royster JR-3 Montevallo 4:17.70 4:17.70 3:57.09 4:15.13 -
25 Matthew Tueller SR-4 Covenant 4:20.46 4:17.88 4:33.36 3:52.10 -
26 Darius Smith FR-1 Piedmont 4:46.73 4:18.31 4:02.82 3:16.32 -
27 Jeremy Halbrook FR-1 Piedmont 4:19.12 4:19.12 5:29.09 3:45.44 -
28 Collyn Brenner JR-3 Trevecca Nazarene 5:34.51 4:19.31 4:42.65 3:45.60 -
29 Brayden Fulton JR-3 Berry 3:55.70 4:21.88 4:40.22 4:11.41 -
30 Matthew Seitz SO-2 Covenant 4:01.06 4:22.02 3:16.52 5:30.15 -
31 William Woods SO-2 Montevallo 5:06.51 4:24.23 4:58.58 5:09.15 -
32 Joshua Stapleton FR-1 Albany State 5:17.16 4:26.52 4:02.54 4:26.52 -
33 Daniel Morris FR-1 Bryan 3:28.64 4:27.48 4:35.51 4:54.23 -
34 Josh Evans SR-4 Montevallo 5:13.38 4:27.84 4:11.77 5:26.77 -
35 Austin Woods JR-3 Trevecca Nazarene 4:44.17 4:28.08 4:03.96 4:52.21 -
36 Nathan Galloway JR-3 Piedmont 3:45.28 4:28.18 5:35.23 4:04.05 -
37 Corey Champion Junior Jacksonville State 3:32.57 4:29.07 3:51.40 5:09.43 -
38 Garrett Stafford SO-2 Piedmont 5:47.96 4:29.73 4:21.64 3:46.58 -
39 Matthew Broussard SO-2 Covenant 5:39.47 4:31.57 3:20.97 4:20.71 -
40 Roy Harkins FR-1 Piedmont 3:32.28 4:32.15 5:02.09 3:40.45 -
41 Kyle Kraus FR-1 Covenant 5:32.93 4:32.89 3:27.40 3:11.03 -
42 Connor Moranos FR-1 Piedmont 4:06.33 4:33.70 4:25.49 5:22.97 -
43 Jon Gogal SR-4 Berry 3:45.36 4:34.83 3:48.11 3:45.36 -
44 Beck Wilkes FR-1 Birmingham-Southern 3:28.89 4:34.85 4:59.59 5:57.31 -
45 Bayete Chinwendu JR-3 SCAD Atlanta 3:40.49 4:35.61 4:27.35 4:32.86 -
46 Ian Sneller FR-1 Covenant 4:04.38 4:37.70 5:02.70 4:48.81 -
47 Timothy Appleby SO-2 Trevecca Nazarene 3:20.10 4:37.91 5:19.60 4:35.13 -
48 Will Richardson SO-2 Covenant 3:43.14 4:38.92 3:48.72 4:02.66 -
49 Josh Lukens SO-2 Covenant 5:51.44 4:38.92 4:24.98 5:48.65 -
50 Thomas Watson SO-2 Birmingham-Southern 5:15.23 4:38.96 4:13.86 5:26.39 -
51 Nathan Walker SO-2 Covenant 4:18.35 4:40.81 4:49.24 4:21.16 -
52 Evan Zietlow FR-1 Covenant 4:50.32 4:41.86 3:59.59 3:42.67 -
53 Rob Ritchie JR-3 U. of the South 4:39.16 4:41.98 5:15.82 4:19.43 -
54 Juan Chavez SR-4 Berry 5:12.06 4:43.69 5:40.43 3:41.28 -
55 Rob Mohr SO-2 U. of the South 5:12.77 4:44.33 3:24.72 3:47.47 -
56 Andrew Gale JR-3 Piedmont 4:04.82 4:48.02 3:44.66 3:24.50 -
57 Sharon Dyer Junior Unatttached 4:14.65 4:49.37 4:32.01 4:46.48 -
58 Zach Nicodemus   UNAT-Bryan 5:01.16 5:01.16 4:22.01 4:00.93 -
59 Garrison Glover FR-1 Trevecca Nazarene 5:15.21 5:18.39 4:21.08 6:25.26 -
60 Nathan Nichol FR-1 Trevecca Nazarene 5:04.24 5:20.25 6:14.70 5:49.08 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kyle Johnson SR-4 Lipscomb 4:59.17 3:59.33 4:20.87 4:35.23 3:52.15 10
2 Rodrigo Meade SR-4 Oglethorpe 3:07.96 4:00.97 3:07.96 3:56.15 4:27.48 8
3 Calan Gizelbach Senior Unatttached 3:24.50 4:03.45 3:53.72 3:09.90 3:43.98 -
4 Will Knowlton SR-4 Berry 4:42.78 4:03.77 4:01.34 4:06.21 3:49.15 6
5 Thomas Ridley FR-1 Oglethorpe 2:51.24 4:04.63 5:05.79 4:11.97 3:49.96 5
6 Scott McKenzie   Mercer 3:18.71 4:05.31 3:55.50 3:06.44 5:01.74 4
7 Alvin Jacobs JR-3 Piedmont 4:45.47 4:08.23 2:58.73 4:23.13 5:17.74 3
9 Brody Beiler JR-3 Lipscomb 4:41.71 4:09.30 4:34.23 5:01.66 5:09.14 1
12 Bennett Shaw SR-4 Emory 5:08.13 4:10.51 4:08.01 3:27.93 5:00.62 -
26 Darius Smith FR-1 Piedmont 4:46.73 4:18.31 5:09.98 4:07.98 3:21.49 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
8 Egan Kattenberg SO-2 Emory 4:08.38 2
10 Nicholas Evans JR-3 Oglethorpe 4:09.88 -
11 Brett Lucas FR-1 Emory 4:10.26 -
13 Zane Wilson JR-3 Montevallo 4:11.32 -
14 Brian Vincent Jr. JR-3 Reinhardt 4:11.43 -
15 Josh Hinkle FR-1 Lipscomb 4:11.60 -
17 Max Miller SO-2 Piedmont 4:11.68 -
18 Jonathan Rosenfeld SO-2 Emory 4:13.79 -
19 Camren Warner SO-2 Trevecca Nazarene 4:14.20 -
21 Benjamin Underwood FR-1 Lipscomb 4:15.88 -
23 Bryce Griggs JR-3 Piedmont 4:17.55 -
34 Josh Evans SR-4 Montevallo 4:27.84 -
37 Corey Champion Junior Jacksonville State 4:29.07 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 Micaiah Allison SO-2 Covenant 3:21.28 4:11.60 5:24.57 4:01.54 3:18.77 3:06.19 4:36.76 -
20 Zackary Johnson SO-2 Albany State 3:01.17 4:15.16 4:20.27 3:57.30 4:50.89 4:25.37 3:06.27 -
22 John Griner FR-1 Oglethorpe 4:31.71 4:16.33 3:27.63 5:30.67 3:27.63 3:43.01 4:18.90 -
24 Jake Royster JR-3 Montevallo 4:20.28 4:17.70 3:08.12 5:14.40 4:48.63 5:19.55 3:00.39 -
25 Matthew Tueller SR-4 Covenant 5:27.51 4:17.88 5:04.30 3:18.57 3:03.10 3:57.25 3:46.94 -
27 Jeremy Halbrook FR-1 Piedmont 4:11.35 4:19.12 4:34.67 4:24.31 3:09.16 5:05.77 3:53.21 -
28 Collyn Brenner JR-3 Trevecca Nazarene 4:16.72 4:19.31 5:26.73 3:24.86 3:09.30 4:32.28 4:16.72 -
29 Brayden Fulton JR-3 Berry 3:11.18 4:21.88 3:42.60 5:16.88 5:14.26 3:39.98 4:45.45 -
30 Matthew Seitz SO-2 Covenant 4:14.16 4:22.02 5:09.19 3:55.82 3:27.00 3:24.38 4:53.47 -
31 William Woods SO-2 Montevallo 5:03.87 4:24.23 3:55.17 3:15.53 4:13.66 3:47.24 4:53.30 -
35 Austin Woods JR-3 Trevecca Nazarene 5:43.15 4:28.08 4:52.21 5:08.30 5:32.42 3:31.79 3:53.23 -
39 Matthew Broussard SO-2 Covenant 4:47.87 4:31.57 3:23.68 5:20.46 4:53.30 5:23.17 3:15.53 -
40 Roy Harkins FR-1 Piedmont 4:15.82 4:32.15 5:45.63 4:37.60 3:51.33 4:45.76 4:56.65 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
32 Joshua Stapleton FR-1 Albany State 4:26.52 -
33 Daniel Morris FR-1 Bryan 4:27.48 -
36 Nathan Galloway JR-3 Piedmont 4:28.18 -
38 Garrett Stafford SO-2 Piedmont 4:29.73 -
42 Connor Moranos FR-1 Piedmont 4:33.70 -
43 Jon Gogal SR-4 Berry 4:34.83 -
45 Bayete Chinwendu JR-3 SCAD Atlanta 4:35.61 -
46 Ian Sneller FR-1 Covenant 4:37.70 -
47 Timothy Appleby SO-2 Trevecca Nazarene 4:37.91 -
48 Will Richardson SO-2 Covenant 4:38.92 -
50 Thomas Watson SO-2 Birmingham-Southern 4:38.96 -
55 Rob Mohr SO-2 U. of the South 4:44.33 -
57 Sharon Dyer Junior Unatttached 4:49.37 -
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
41 Kyle Kraus FR-1 Covenant 3:30.13 4:32.89 4:35.62 -
44 Beck Wilkes FR-1 Birmingham-Southern 3:12.40 4:34.85 5:07.84 -
49 Josh Lukens SO-2 Covenant 4:30.56 4:38.92 4:52.87 -
51 Nathan Walker SO-2 Covenant 6:05.06 4:40.81 4:15.54 -
52 Evan Zietlow FR-1 Covenant 3:34.22 4:41.86 5:41.05 -
53 Rob Ritchie JR-3 U. of the South 5:41.20 4:41.98 4:05.33 -
54 Juan Chavez SR-4 Berry 5:03.55 4:43.69 3:27.10 -
56 Andrew Gale JR-3 Piedmont 4:30.74 4:48.02 4:45.14 -
58 Zach Nicodemus   UNAT-Bryan 6:28.50 5:01.16 3:45.87 -
59 Garrison Glover FR-1 Trevecca Nazarene 5:34.31 5:18.39 3:58.80 -
60 Nathan Nichol FR-1 Trevecca Nazarene 4:32.22 5:20.25 6:33.91 -