March 26, 2011
|
Saint John's U-McNeeley Spectrum - Collegeville, MN
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 6.74 10
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 6.76 8
3. Pedersen, Nick FR-1 Minnesota-Duluth 6.79 6
4. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 6.80 4
5. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 6.83 2
6. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 6.88 1
7. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 6.92 -
8. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 6.92 -
9. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 6.95 -
10. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 6.95 -
11. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 6.96 -
12. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 6.98 -
13. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 7.03 -
14. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 7.09 -
15. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 7.10 -
16. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 7.10 -
17. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 7.12 -
18. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 7.17 -
19. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 7.19 -
20. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 7.19 -
21. Schlotterback, Mark SO-2 Concordia-Moorhead 7.22 -
22. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 7.27 -
23. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 7.30 -
24. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 7.35 -
25. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 7.41 -
26. Pankow, Stephen   Martin Luther 7.72 -
27. Anderson, Ben JR-3 Northwestern (Minn.) 7.85 -
55 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 7.17 -
2. Schlotterback, Mark SO-2 Concordia-Moorhead 7.22 -
3. Pankow, Stephen   Martin Luther 7.72 -
55 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 7.10 -
2. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 7.19 -
3. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 7.30 -
4. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 7.35 -
5. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 7.41 -
55 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 6.92 -
2. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 6.98 -
3. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 7.09 -
4. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 7.10 -
5. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 7.27 -
6. Anderson, Ben JR-3 Northwestern (Minn.) 7.85 -
55 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 6.92 -
2. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 6.95 -
3. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 6.96 -
4. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 7.03 -
5. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 7.12 -
6. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 7.19 -
55 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 6.74 10
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 6.76 8
3. Pedersen, Nick FR-1 Minnesota-Duluth 6.79 6
4. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 6.80 4
5. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 6.83 2
6. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 6.88 1
7. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 6.95 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 23.33 10
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 23.34 8
3. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 23.51 6
4. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 23.61 4
5. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 23.63 2
6. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 23.64 1
7. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 23.79 -
8. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 23.85 -
9. Benzegala, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 23.96 -
10. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 23.97 -
11. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 24.09 -
12. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 24.32 -
13. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 24.36 -
14. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 24.36 -
15. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 24.43 -
16. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 24.66 -
17. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 24.75 -
18. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 24.76 -
19. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 24.78 -
20. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 24.82 -
21. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 24.98 -
22. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 25.08 -
23. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 25.09 -
24. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 25.22 -
25. Schmidt, Ger   Concordia-Moorhead 25.23 -
26. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 25.75 -
27. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 26.33 -
28. Domer, Danny   Martin Luther 31.48 -
200 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 25.22 -
2. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 25.75 -
3. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 26.33 -
4. Domer, Danny   Martin Luther 31.48 -
200 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 24.43 -
2. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 24.76 -
3. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 24.78 -
4. Schmidt, Ger   Concordia-Moorhead 25.23 -
200 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 24.66 -
2. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 24.82 -
3. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 25.08 -
200 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 24.32 -
2. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 24.36 -
3. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 24.75 -
4. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 24.98 -
5. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 25.09 -
200 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 23.97 -
2. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 24.36 -
200 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 23.63 2
2. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 23.64 1
3. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 23.79 -
4. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 23.85 -
5. Benzegala, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 23.96 -
200 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 23.33 10
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 23.34 8
3. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 23.51 6
4. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 23.61 4
5. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 24.09 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Koenig, Aaron JR-3 St. John's (Minn.) 51.47 10
2. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 51.52 8
3. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 52.06 6
4. Amberg, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 52.96 4
5. Badhwa, Danny FR-1 Minnesota-Duluth 53.17 2
6. Osterhout, Drake FR-1 St. John's (Minn.) 53.76 1
7. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 53.80 -
8. Dahl, Josh SR-4 Minnesota-Duluth 53.87 -
9. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 54.08 -
10. Versen, Willie FR-1 St. John's (Minn.) 54.14 -
11. Sargent, Travis JR-3 St. John's (Minn.) 54.17 -
12. Richter, Michael FR-1 St. John's (Minn.) 54.22 -
13. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 55.20 -
14. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 56.02 -
15. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 56.16 -
16. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 57.36 -
17. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 57.51 -
18. Eisenman, Evan   Martin Luther 57.74 -
19. Rhode, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 58.34 -
20. Jordan, Nick SO-2 North Central (Minn.) 1:00.77 -
21. Marsh, Michael   Martin Luther 1:10.09 -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Eisenman, Evan   Martin Luther 57.74 -
2. Rhode, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 58.34 -
3. Jordan, Nick SO-2 North Central (Minn.) 1:00.77 -
4. Marsh, Michael   Martin Luther 1:10.09 -
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Richter, Michael FR-1 St. John's (Minn.) 54.22 -
2. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 56.16 -
3. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 57.51 -
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Amberg, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 52.96 4
2. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 53.80 -
3. Sargent, Travis JR-3 St. John's (Minn.) 54.17 -
4. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 55.20 -
5. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 57.36 -
400 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Koenig, Aaron JR-3 St. John's (Minn.) 51.47 10
2. Osterhout, Drake FR-1 St. John's (Minn.) 53.76 1
3. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 54.08 -
4. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 56.02 -
400 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 51.52 8
2. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 52.06 6
3. Badhwa, Danny FR-1 Minnesota-Duluth 53.17 2
4. Dahl, Josh SR-4 Minnesota-Duluth 53.87 -
5. Versen, Willie FR-1 St. John's (Minn.) 54.14 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Foster, Clayton SO-2 MSU-Moorhead 1:58.49 10
2. Hager, Collin SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.00 8
3. Huot, Kevin JR-3 MSU-Moorhead 1:59.18 6
4. Anderson, Scott SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.22 4
5. Hosey, Jimmy FR-1 Minnesota-Duluth 1:59.61 2
6. McConn, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.93 1
7. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 2:01.77 -
8. Kimpling, Paul SR-4 Minnesota-Duluth 2:02.11 -
9. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 2:03.45 -
10. Fritz, Grant SO-2 Northwestern (Minn.) 2:03.83 -
11. Krause, Jesse SO-2 Minnesota-Duluth 2:04.58 -
12. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.09 -
13. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 2:05.79 -
14. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.99 -
15. Steuck, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 2:06.03 -
16. Birner, Ben   Martin Luther 2:06.04 -
17. Peterson, Joe   Northwestern College 2:06.15 -
18. Lagergren, Luke SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.23 -
19. Hein, Owen JR-3 North Central (Minn.) 2:07.29 -
20. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 2:07.54 -
21. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.45 -
22. Morris, Steve FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.57 -
23. Vogel, Ethan JR-3 Concordia-Moorhead 2:08.88 -
24. Nauman, Taylor FR-1 St. John's (Minn.) 2:09.15 -
25. Rothfusz, Andy FR-1 Concordia-Moorhead 2:14.13 -
26. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 2:17.41 -
27. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 2:18.49 -
28. Schwab, Mike   Martin Luther 2:31.38 -
  Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth NT -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 2:03.45 -
2. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.09 -
3. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 2:05.79 -
4. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.99 -
5. Hein, Owen JR-3 North Central (Minn.) 2:07.29 -
6. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 2:07.54 -
7. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.45 -
8. Morris, Steve FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.57 -
9. Rothfusz, Andy FR-1 Concordia-Moorhead 2:14.13 -
10. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 2:17.41 -
11. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 2:18.49 -
12. Schwab, Mike   Martin Luther 2:31.38 -
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 2:01.77 -
2. Kimpling, Paul SR-4 Minnesota-Duluth 2:02.11 -
3. Fritz, Grant SO-2 Northwestern (Minn.) 2:03.83 -
4. Krause, Jesse SO-2 Minnesota-Duluth 2:04.58 -
5. Steuck, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 2:06.03 -
6. Birner, Ben   Martin Luther 2:06.04 -
7. Peterson, Joe   Northwestern College 2:06.15 -
8. Lagergren, Luke SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.23 -
9. Vogel, Ethan JR-3 Concordia-Moorhead 2:08.88 -
10. Nauman, Taylor FR-1 St. John's (Minn.) 2:09.15 -
800 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Foster, Clayton SO-2 MSU-Moorhead 1:58.49 10
2. Hager, Collin SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.00 8
3. Huot, Kevin JR-3 MSU-Moorhead 1:59.18 6
4. Anderson, Scott SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.22 4
5. Hosey, Jimmy FR-1 Minnesota-Duluth 1:59.61 2
6. McConn, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.93 1
  Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Sederquist, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 4:00.71 10
2. Hoffman, Tom SR-4 St. John's (Minn.) 4:02.40 8
3. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 4:07.73 6
4. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 4:08.20 4
5. Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth 4:08.34 2
6. Franta, Dustin SR-4 St. John's (Minn.) 4:09.43 1
7. Clasen, Andy JR-3 St. John's (Minn.) 4:10.38 -
8. Subialka, John FR-1 St. John's (Minn.) 4:11.46 -
9. Huderle, Marcus FR-1 Carleton 4:11.81 -
10. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 4:11.86 -
11. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 4:14.07 -
12. Dunn, Michael SR-4 Concordia-Moorhead 4:14.94 -
13. Loersch, Nate   Martin Luther 4:15.27 -
14. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 4:15.92 -
15. McConnell, Michael   Unattached 4:16.41 -
16. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 4:16.43 -
17. Birner, Ben   Martin Luther 4:18.35 -
18. Schoeneberger, Paul SR-4 St. John's (Minn.) 4:18.78 -
19. Engel, Nate FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.74 -
20. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.78 -
21. Ehlers, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 4:20.85 -
22. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 4:21.86 -
23. Mickow, Mark SO-2 Minnesota-Duluth 4:22.07 -
24. Alpers, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:22.99 -
25. Schlager, Derek SO-2 Northwestern (Minn.) 4:24.80 -
26. Kuhlman, Michael SO-2 St. John's (Minn.) 4:24.95 -
27. Berndt, Tyler SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.37 -
28. Secor, Duncan FR-1 St. John's (Minn.) 4:25.82 -
29. Stunek, Jake JR-3 Concordia-Moorhead 4:28.45 -
30. McLean, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.49 -
31. McCoy, Austin FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.64 -
32. Trujillo, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 4:34.46 -
33. Lasch, Tim SO-2 Minnesota-Duluth 4:36.09 -
34. Dooher, Joe FR-1 St. John's (Minn.) 4:37.70 -
35. Amundson, John FR-1 Concordia-Moorhead 4:39.93 -
36. Barrett, Matt SO-2 Concordia-Moorhead 4:40.80 -
37. Tusa, Max SO-2 St. John's (Minn.) 4:42.13 -
38. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 4:45.36 -
39. Plagenz, Peter   Martin Luther 4:45.85 -
40. Gifford, Jacob JR-3 Northwestern (Minn.) 4:46.05 -
41. Griffin, Connor   Saint John's 4:47.28 -
42. Rotich, Kevin FR-1 Northwestern (Minn.) 4:48.68 -
43. Lackmann, Alec SO-2 Concordia-Moorhead 4:56.68 -
44. Jorgenson, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 5:13.30 -
45. Thornton, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 5:30.32 -
46. Nocella, Michael   Martin Luther 5:33.54 -
1500 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Barrett, Matt SO-2 Concordia-Moorhead 4:40.80 -
2. Tusa, Max SO-2 St. John's (Minn.) 4:42.13 -
3. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 4:45.36 -
4. Plagenz, Peter   Martin Luther 4:45.85 -
5. Gifford, Jacob JR-3 Northwestern (Minn.) 4:46.05 -
6. Griffin, Connor   Saint John's 4:47.28 -
7. Rotich, Kevin FR-1 Northwestern (Minn.) 4:48.68 -
8. Lackmann, Alec SO-2 Concordia-Moorhead 4:56.68 -
9. Jorgenson, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 5:13.30 -
10. Thornton, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 5:30.32 -
11. Nocella, Michael   Martin Luther 5:33.54 -
1500 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Mickow, Mark SO-2 Minnesota-Duluth 4:22.07 -
2. Schlager, Derek SO-2 Northwestern (Minn.) 4:24.80 -
3. Kuhlman, Michael SO-2 St. John's (Minn.) 4:24.95 -
4. Secor, Duncan FR-1 St. John's (Minn.) 4:25.82 -
5. Stunek, Jake JR-3 Concordia-Moorhead 4:28.45 -
6. McLean, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.49 -
7. McCoy, Austin FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.64 -
8. Trujillo, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 4:34.46 -
9. Lasch, Tim SO-2 Minnesota-Duluth 4:36.09 -
10. Dooher, Joe FR-1 St. John's (Minn.) 4:37.70 -
11. Amundson, John FR-1 Concordia-Moorhead 4:39.93 -
1500 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 4:14.07 -
2. Dunn, Michael SR-4 Concordia-Moorhead 4:14.94 -
3. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 4:15.92 -
4. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 4:16.43 -
5. Birner, Ben   Martin Luther 4:18.35 -
6. Schoeneberger, Paul SR-4 St. John's (Minn.) 4:18.78 -
7. Engel, Nate FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.74 -
8. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.78 -
9. Ehlers, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 4:20.85 -
10. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 4:21.86 -
11. Alpers, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:22.99 -
12. Berndt, Tyler SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.37 -
1500 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Sederquist, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 4:00.71 10
2. Hoffman, Tom SR-4 St. John's (Minn.) 4:02.40 8
3. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 4:07.73 6
4. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 4:08.20 4
5. Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth 4:08.34 2
6. Franta, Dustin SR-4 St. John's (Minn.) 4:09.43 1
7. Clasen, Andy JR-3 St. John's (Minn.) 4:10.38 -
8. Subialka, John FR-1 St. John's (Minn.) 4:11.46 -
9. Huderle, Marcus FR-1 Carleton 4:11.81 -
10. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 4:11.86 -
11. Loersch, Nate   Martin Luther 4:15.27 -
12. McConnell, Michael   Unattached 4:16.41 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Forster, David SR-4 St. John's (Minn.) 15:28.87 10
2. Hanson, Erik SR-4 MSU-Moorhead 15:35.30 8
3. Fladland, Jordan JR-3 St. John's (Minn.) 15:41.87 6
4. Gair, Joe JR-3 St. John's (Minn.) 15:42.57 4
5. Nygaard, Nick SO-2 Minnesota-Duluth 15:47.93 2
6. Eason, Ryan SO-2 Minnesota-Duluth 15:55.25 1
7. Sakrismo, Tanner JR-3 Concordia-Moorhead 15:57.36 -
8. Marble, Keagan SO-2 Minnesota-Duluth 16:01.47 -
9. Miller, Josiah FR-1 North Central (Minn.) 16:12.91 -
10. Coffin, Jason FR-1 Minnesota-Duluth 16:20.66 -
11. Larson, Kyle JR-3 Minnesota-Duluth 16:39.80 -
12. Johnston, Jared SR-4 Minnesota-Duluth 16:39.94 -
13. Peterson, Nick JR-3 St. John's (Minn.) 16:53.22 -
14. Sitzer, Patrick JR-3 St. John's (Minn.) 17:24.19 -
15. Fraase, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 17:27.82 -
16. Greci, Mark FR-1 St. John's (Minn.) 17:36.06 -
  Rose, Justin SR-4 St. John's (Minn.) NT -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Knebel, John   Minnesota-Duluth 7.83 10
2. Schwinghammer, Logan JR-3 St. John's (Minn.) 8.46 8
3. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 8.55 6
4. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 8.55 4
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 8.58 2
6. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 8.61 1
7. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 8.62 -
8. Jans, Nate SO-2 St. John's (Minn.) 8.75 -
9. Schwab, Mike   Martin Luther 9.75 -
55 Hurdles Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 8.58 2
2. Jans, Nate SO-2 St. John's (Minn.) 8.75 -
3. Schwab, Mike   Martin Luther 9.75 -
55 Hurdles Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Knebel, John   Minnesota-Duluth 7.83 10
2. Schwinghammer, Logan JR-3 St. John's (Minn.) 8.46 8
3. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 8.55 6
4. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 8.55 4
5. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 8.61 1
6. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 8.62 -
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SC
1. Concordia-Moorhead A 3:30.79 10
2. Minnesota-Duluth A 3:31.13 8
3. St. John's (Minn.) A 3:34.47 6
4. Northwestern (Minn.) A 3:42.20 4
5. North Central (Minn.) A 3:51.49 2
  St. John's (Minn.)
(B)
B 3:37.10 -
  Concordia-Moorhead
(C)
C 3:42.94 -
  Minnesota-Duluth
(E)
E 3:43.37 -
  Minnesota-Duluth
(C)
C 3:44.44 -
  Minnesota-Duluth
(D)
D 3:45.41 -
  Concordia-Moorhead
(D)
D 3:46.76 -
  Concordia-Moorhead
(B)
B 3:52.04 -
4 x 400 Relay Finals Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME SC
1. Concordia-Moorhead 3:30.79 10
2. Minnesota-Duluth 3:31.13 8
3. St. John's (Minn.) 3:34.47 6
4. Northwestern (Minn.) 3:42.20 4
5. North Central (Minn.) 3:51.49 2
6. St. John's (Minn.) (B) 3:37.10 -
4 x 400 Relay Finals Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME SC
1. Concordia-Moorhead (C) 3:42.94 -
2. Minnesota-Duluth (E) 3:43.37 -
3. Minnesota-Duluth (C) 3:44.44 -
4. Minnesota-Duluth (D) 3:45.41 -
5. Concordia-Moorhead (D) 3:46.76 -
6. Concordia-Moorhead (B) 3:52.04 -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. DeRoeck, Ryan FR-1 Minnesota-Morris 1.88m 6' 2" 10
3. Knop, Nathan FR-1 Minnesota-Duluth 1.88m 6' 2" 7
3. Stewart, Ian SR-4 Northwestern (Minn.) 1.83m 6' 0" 7
5. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 1.78m 5' 10" 4
6. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 1.78m 5' 10" 2
7. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 1.78m 5' 10" 1
8. Tracy, Turner JR-3 St. John's (Minn.) 1.78m 5' 10" -
9. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 1.78m 5' 10" -
9. Heffele, Andy SO-2 Minnesota-Duluth 1.73m 5' 8" -
10. Mammen, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 1.68m 5' 6" -
11. Schwab, Mike   Martin Luther 1.48m 4' 10.25" -
  Atherton, Eric   Unattached 1.93m 6' 4" -
  Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth NH   -
  Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead NH   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Beutz, Jason   Minnesota-Duluth 4.35m 14' 3.25" 10
2. Overson, Andrew SR-4 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 8
3. Bachmeier, Levi FR-1 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 5
3. Norman, Andrew SR-4 St. John's (Minn.) 4.20m 13' 9.25" 5
5. Olson, Erik SO-2 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 2
6. Hayden, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 4.20m 13' 9.25" 1
7. Chaussee, Andy SR-4 Concordia-St. Paul 4.05m 13' 3.5" -
8. Fuller, Andrew SO-2 St. Cloud State 4.05m 13' 3.5" -
9. Ahlfs, Jonathon FR-1 Minnesota-Duluth 4.05m 13' 3.5" -
10. Alvarez, Charlie SO-2 Concordia-Moorhead 3.90m 12' 9.5" -
11. Mathe, Lucas SO-2 St. Cloud State 3.90m 12' 9.5" -
12. Watkins, Brian SR-4 Concordia-Moorhead 3.75m 12' 3.5" -
13. Laine, Aaron SR-4 St. John's (Minn.) 3.75m 12' 3.5" -
14. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 3.30m 10' 10" -
14. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 3.30m 10' 10" -
16. Liebenow, Jason   Martin Luther 3.30m 10' 10" -
17. Whitman, Zack SO-2 Concordia-St. Paul 3.00m 9' 10" -
18. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 3.00m 9' 10" -
19. Million, Andrew SO-2 St. John's (Minn.) 2.70m 8' 10.25" -
20. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 2.40m 7' 10.5" -
  Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead NH   -
  Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead NH   -
  Brenny, William SO-2 St. Cloud State NH   -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 6.66m 21' 10.25" 10
2. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 6.56m 21' 6.25" 8
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 6.48m 21' 3.25" 6
4. Floren, Rob JR-3 St. John's (Minn.) 6.34m 20' 9.75" 4
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 6.31m 20' 8.5" 2
6. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 6.30m 20' 8" 1
7. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 6.22m 20' 5" -
8. Peterson, Brian SO-2 St. John's (Minn.) 6.12m 20' 1" -
9. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 6.06m 19' 10.75" -
10. Lage, Chris SR-4 Concordia-Moorhead 6.01m 19' 8.75" -
11. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 5.76m 18' 10.75" -
12. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" -
13. Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" -
14. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 5.59m 18' 4.25" -
15. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 5.59m 18' 4.25" -
16. Vohnoutka, Bryan SO-2 Concordia-Moorhead 5.51m 18' 1" -
17. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 5.39m 17' 8.25" -
18. Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead 5.06m 16' 7.25" -
Long Jump Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Lage, Chris SR-4 Concordia-Moorhead 6.01m 19' 8.75" -
2. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 5.76m 18' 10.75" -
3. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" -
4. Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" -
5. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 5.59m 18' 4.25" -
6. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 5.59m 18' 4.25" -
7. Vohnoutka, Bryan SO-2 Concordia-Moorhead 5.51m 18' 1" -
8. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 5.39m 17' 8.25" -
9. Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead 5.06m 16' 7.25" -
Long Jump Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 6.66m 21' 10.25" 10
2. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 6.56m 21' 6.25" 8
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 6.48m 21' 3.25" 6
4. Floren, Rob JR-3 St. John's (Minn.) 6.34m 20' 9.75" 4
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 6.31m 20' 8.5" 2
6. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 6.30m 20' 8" 1
7. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 6.22m 20' 5" -
8. Peterson, Brian SO-2 St. John's (Minn.) 6.12m 20' 1" -
9. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 6.06m 19' 10.75" -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 13.84m 45' 5" 10
2. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 13.35m 43' 9.75" 8
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 12.73m 41' 9.25" 6
4. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 12.62m 41' 5" 4
5. Joyce, Thomas SR-4 St. John's (Minn.) 12.40m 40' 8.25" 2
6. Tinucci, Nick SO-2 St. John's (Minn.) 12.35m 40' 6.25" 1
7. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 12.03m 39' 5.75" -
8. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 11.95m 39' 2.5" -
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Hayes, Griffin SR-4 St. John's (Minn.) 14.59m 47' 10.5" 10
2. Vargason, Brian FR-1 St. John's (Minn.) 14.35m 47' 1" 8
3. Powers, Wade JR-3 St. John's (Minn.) 13.84m 45' 5" 6
4. Juba, Tim SR-4 St. John's (Minn.) 13.49m 44' 3.25" 4
5. Loescher, Andrew   Martin Luther 13.32m 43' 8.5" 2
6. Eastlund, Sean FR-1 Concordia-Moorhead 12.96m 42' 6.25" 1
7. Sybrant, Rob FR-1 St. John's (Minn.) 12.94m 42' 5.5" -
8. Hedlund, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 12.82m 42' 0.75" -
9. Ramey, Scott SO-2 St. John's (Minn.) 12.64m 41' 5.75" -
10. Loonan, John SO-2 St. John's (Minn.) 11.60m 38' 0.75" -
11. Battis, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 11.56m 37' 11.25" -
12. Loescher, Phil   Martin Luther 11.49m 37' 8.5" -
13. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 11.26m 36' 11.5" -
14. Gronbeck, Kyle FR-1 St. John's (Minn.) 11.01m 36' 1.5" -
15. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 10.48m 34' 4.75" -
16. Conlon, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 10.42m 34' 2.25" -
17. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 9.83m 32' 3" -
18. Rouser, Josh   North Central Univ 9.70m 31' 10" -
19. Marsh, Michael   Martin Luther 9.44m 30' 11.75" -
20. Palmisano, John FR-1 St. John's (Minn.) 9.34m 30' 7.75" -
21. Landgraff, Aaron   Martin Luther 9.13m 29' 11.5" -
Shot Put Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Loescher, Andrew   Martin Luther 13.32m 43' 8.5" 2
2. Loescher, Phil   Martin Luther 11.49m 37' 8.5" -
3. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 11.26m 36' 11.5" -
4. Gronbeck, Kyle FR-1 St. John's (Minn.) 11.01m 36' 1.5" -
5. Conlon, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 10.42m 34' 2.25" -
6. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 9.83m 32' 3" -
7. Rouser, Josh   North Central Univ 9.70m 31' 10" -
8. Marsh, Michael   Martin Luther 9.44m 30' 11.75" -
9. Palmisano, John FR-1 St. John's (Minn.) 9.34m 30' 7.75" -
10. Landgraff, Aaron   Martin Luther 9.13m 29' 11.5" -
Shot Put Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SC
1. Hayes, Griffin SR-4 St. John's (Minn.) 14.59m 47' 10.5" 10
2. Vargason, Brian FR-1 St. John's (Minn.) 14.35m 47' 1" 8
3. Powers, Wade JR-3 St. John's (Minn.) 13.84m 45' 5" 6
4. Juba, Tim SR-4 St. John's (Minn.) 13.49m 44' 3.25" 4
5. Eastlund, Sean FR-1 Concordia-Moorhead 12.96m 42' 6.25" 1
6. Sybrant, Rob FR-1 St. John's (Minn.) 12.94m 42' 5.5" -
7. Hedlund, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 12.82m 42' 0.75" -
8. Ramey, Scott SO-2 St. John's (Minn.) 12.64m 41' 5.75" -
9. Loonan, John SO-2 St. John's (Minn.) 11.60m 38' 0.75" -
10. Battis, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 11.56m 37' 11.25" -
11. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 10.48m 34' 4.75" -