• Date: 01/09/10
  • Location: Yale-Coxe Cage - New Haven, CT

Men's Results    

60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Wind Heat(Pl)  
1. Burnett, Junior   Unattached 6.98 - +0.0 1(1)  
2. Radden, Aaron FR-1 Central Connecticut 7.04 - +0.0 1(2)  
3. Rachiele, Jake FR-1 Albany 7.09 - +0.0 1(3)  
4. Rendina, Matthew JR-3 Seton Hall 7.09 - +0.0 1(4)  
5. Akong, Tristan FR-1 Albany 7.11 - +0.0 1(5)  
6. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 7.12 - +0.0 1(6)  
7. Holmes, Reynolds SR-4 Yale 7.14 - +0.0 1(7)  
8. Nwafor, Obinna FR-1 Connecticut 7.15 - +0.0 2(1)  
9. Smith, Germain SO-2 Albany 7.17 - +0.0 2(2)  
10. Molina, Nathan JR-3 Yale 7.22 - +0.0 2(3)  
11. Siddeeq, Nasim SR-4 Albany 7.25 - +0.0 2(4)  
12. Roman, Joshua FR-1 Sacred Heart 7.27 - +0.0 2(5)  
13. Casimo, Frederick JR-3 Albany 7.76 - +0.0 1(8)  
60 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Burnett, Junior   Unattached 6.98  
2. Radden, Aaron FR-1 Central Connecticut 7.04  
3. Rachiele, Jake FR-1 Albany 7.09  
4. Rendina, Matthew JR-3 Seton Hall 7.09  
5. Akong, Tristan FR-1 Albany 7.11  
6. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 7.12  
7. Holmes, Reynolds SR-4 Yale 7.14  
8. Casimo, Frederick JR-3 Albany 7.76  
60 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Nwafor, Obinna FR-1 Connecticut 7.15  
2. Smith, Germain SO-2 Albany 7.17  
3. Molina, Nathan JR-3 Yale 7.22  
4. Siddeeq, Nasim SR-4 Albany 7.25  
5. Roman, Joshua FR-1 Sacred Heart 7.27  
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Wind Heat(Pl)  
1. Radden, Aaron FR-1 Central Connecticut 7.03 +0.0 4(1)  
2. Burnett, Junior   Unattached 7.11 +0.0 1(1)  
3. Rachiele, Jake FR-1 Albany 7.13 +0.0 2(1)  
4. Holmes, Reynolds SR-4 Yale 7.15 +0.0 3(1)  
5. Akong, Tristan FR-1 Albany 7.16 +0.0 4(2)  
6. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 7.17 +0.0 5(1)  
7. Rendina, Matthew JR-3 Seton Hall 7.17 +0.0 2(2)  
8. Casimo, Frederick JR-3 Albany 7.18 +0.0 6(1)  
9. Nwafor, Obinna FR-1 Connecticut 7.21 +0.0 1(2)  
10. Chaney, Taylor FR-1 Albany 7.22 +0.0 1(3)  
11. Smith, Germain SO-2 Albany 7.24 +0.0 4(3)  
12. Siddeeq, Nasim SR-4 Albany 7.26 +0.0 5(2)  
13. Roman, Joshua FR-1 Sacred Heart 7.26 +0.0 7(1)  
14. Graham, Valete SR-4 Albany 7.29 +0.0 3(2)  
15. Molina, Nathan JR-3 Yale 7.30 +0.0 6(2)  
16. Joseph, Alex JR-3 American Int'l 7.35 +0.0 6(3)  
17. Alford, Asjon SO-2 Seton Hall 7.36 +0.0 8(1)  
18. Jean Baptiste, Raphael   Unattached 7.36 +0.0 7(2)  
19. Fuller, Josh FR-1 Yale 7.37 +0.0 5(3)  
20. Stanley, Chris JR-3 Yale 7.39 +0.0 3(3)  
21. Saint Dic, Alain JR-3 CCNY 7.39 +0.0 6(4)  
22. Nadler, Kyle SR-4 Albany 7.40 +0.0 2(3)  
23. Alexander, Matthew SO-2 Connecticut 7.41 +0.0 7(3)  
24. Nelson, Joseph   Essex CC 7.43 +0.0 1(4)  
25. Paitoo, Albert SO-2 American Int'l 7.44 +0.0 8(2)  
26. Togbah, Aloysius FR-1 RIC 7.45 +0.0 4(4)  
27. Faverey, Tyrone JR-3 Connecticut 7.46 +0.0 7(4)  
28. Goins, Chris FR-1 American Int'l 7.49 +0.0 2(4)  
29. Begansky, Michael JR-3 American Int'l 7.53 +0.0 8(3)  
30. Whittington, Omar FR-1 New Haven 7.53 +0.0 2(5)  
31. Smith, Jamaal SR-4 Connecticut 7.54 +0.0 5(4)  
32. Meverden, Zachary JR-3 Connecticut 7.54 +0.0 1(5)  
33. Winger, Tom FR-1 Yale 7.54 +0.0 4(5)  
34. McCord, Marcellus SR-4 Seton Hall 7.55 +0.0 4(6)  
35. Reyes, Jonathan JR-3 College of St. Rose 7.57 +0.0 8(4)  
36. Neff, Jared FR-1 New Haven 7.58 +0.0 5(5)  
37. Cole, Michael FR-1 RIC 7.58 +0.0 2(6)  
38. Azzam, Hesham FR-1 Seton Hall 7.59 +0.0 8(5)  
39. Ezemma, Chidoziem FR-1 New Haven 7.62 +0.0 6(5)  
40. Dombrowski, Dylan SO-2 Connecticut 7.63 +0.0 3(4)  
41. Rodriquez, Omar   Queensborough CC 7.66 +0.0 5(6)  
42. Querze, Ian JR-3 New Haven 7.68 +0.0 5(7)  
43. Hall, Anthony FR-1 New Haven 7.72 +0.0 8(6)  
44. Collins, Atuquayfio   American Int'l 7.74 +0.0 6(6)  
45. Dulovic, Thomas FR-1 New Haven 7.82 +0.0 4(7)  
46. Nkama, Samuel FR-1 CCNY 7.85 +0.0 2(7)  
47. Parker, Tyler SR-4 New Haven 7.93 +0.0 1(6)  
48. Jones, Stanely FR-1 RIC 7.96 +0.0 7(5)  
49. Lafleur, Joseph   Essex CC 7.96 +0.0 7(6)  
50. Christiansen, Travis JR-3 USMMA 8.10 +0.0 5(8)  
51. Phipps, Mike SO-2 USMMA 8.18 +0.0 3(5)  
52. Franklin, Guy   Queensborough CC 8.23 +0.0 6(7)  
53. Budhu, Christopher FR-1 New Haven 8.34 +0.0 4(8)  
54. Whitehouse, John SR-4 USMMA 8.51 +0.0 7(7)  
55. Uwaga, Chiziterem FR-1 CCNY 8.68 +0.0 7(8)  
56. Achurra, Luis SO-2 USMMA 8.81 +0.0 1(7)  
57. Leigh, Ryan FR-1 USMMA 8.85 +0.0 8(7)  
58. Fanith, Adonis JR-3 CCNY 9.20 +0.0 6(8)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Burnett, Junior   Unattached 7.11  
2. Nwafor, Obinna FR-1 Connecticut 7.21  
3. Chaney, Taylor FR-1 Albany 7.22  
4. Nelson, Joseph   Essex CC 7.43  
5. Meverden, Zachary JR-3 Connecticut 7.54  
6. Parker, Tyler SR-4 New Haven 7.93  
7. Achurra, Luis SO-2 USMMA 8.81  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Rachiele, Jake FR-1 Albany 7.13  
2. Rendina, Matthew JR-3 Seton Hall 7.17  
3. Nadler, Kyle SR-4 Albany 7.40  
4. Goins, Chris FR-1 American Int'l 7.49  
5. Whittington, Omar FR-1 New Haven 7.53  
6. Cole, Michael FR-1 RIC 7.58  
7. Nkama, Samuel FR-1 CCNY 7.85  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Holmes, Reynolds SR-4 Yale 7.15  
2. Graham, Valete SR-4 Albany 7.29  
3. Stanley, Chris JR-3 Yale 7.39  
4. Dombrowski, Dylan SO-2 Connecticut 7.63  
5. Phipps, Mike SO-2 USMMA 8.18  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Radden, Aaron FR-1 Central Connecticut 7.03  
2. Akong, Tristan FR-1 Albany 7.16  
3. Smith, Germain SO-2 Albany 7.24  
4. Togbah, Aloysius FR-1 RIC 7.45  
5. Winger, Tom FR-1 Yale 7.54  
6. McCord, Marcellus SR-4 Seton Hall 7.55  
7. Dulovic, Thomas FR-1 New Haven 7.82  
8. Budhu, Christopher FR-1 New Haven 8.34  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 7.17  
2. Siddeeq, Nasim SR-4 Albany 7.26  
3. Fuller, Josh FR-1 Yale 7.37  
4. Smith, Jamaal SR-4 Connecticut 7.54  
5. Neff, Jared FR-1 New Haven 7.58  
6. Rodriquez, Omar   Queensborough CC 7.66  
7. Querze, Ian JR-3 New Haven 7.68  
8. Christiansen, Travis JR-3 USMMA 8.10  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Casimo, Frederick JR-3 Albany 7.18  
2. Molina, Nathan JR-3 Yale 7.30  
3. Joseph, Alex JR-3 American Int'l 7.35  
4. Saint Dic, Alain JR-3 CCNY 7.39  
5. Ezemma, Chidoziem FR-1 New Haven 7.62  
6. Collins, Atuquayfio   American Int'l 7.74  
7. Franklin, Guy   Queensborough CC 8.23  
8. Fanith, Adonis JR-3 CCNY 9.20  
60 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Roman, Joshua FR-1 Sacred Heart 7.26  
2. Jean Baptiste, Raphael   Unattached 7.36  
3. Alexander, Matthew SO-2 Connecticut 7.41  
4. Faverey, Tyrone JR-3 Connecticut 7.46  
5. Jones, Stanely FR-1 RIC 7.96  
6. Lafleur, Joseph   Essex CC 7.96  
7. Whitehouse, John SR-4 USMMA 8.51  
8. Uwaga, Chiziterem FR-1 CCNY 8.68  
60 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Alford, Asjon SO-2 Seton Hall 7.36  
2. Paitoo, Albert SO-2 American Int'l 7.44  
3. Begansky, Michael JR-3 American Int'l 7.53  
4. Reyes, Jonathan JR-3 College of St. Rose 7.57  
5. Azzam, Hesham FR-1 Seton Hall 7.59  
6. Hall, Anthony FR-1 New Haven 7.72  
7. Leigh, Ryan FR-1 USMMA 8.85  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Hylton, Riker   Essex CC 48.56 - 1(1)  
2. Beauvais, Alie SR-4 Albany 48.89 - 1(2)  
3. Bieszard, Matt SO-2 Yale 49.37 - 5(1)  
4. Davis, Triedecio   Essex CC 49.85 - 1(3)  
5. Santana, Jonathan FR-1 Albany 49.89 - 4(1)  
6. Evans, Marty JR-3 Yale 49.94 - 5(2)  
7. Wildman, Carlton JR-3 American Int'l 50.20 - 2(1)  
8. Stephens, David SO-2 Connecticut 50.37 - 5(3)  
9. Rowell, Peter JR-3 Albany 50.38 - 5(4)  
10. Morris, Sean SR-4 Seton Hall 50.43 - 3(1)  
11. Atkinson, Sean FR-1 Fordham 50.63 - 6(1)  
12. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 50.67 - 2(2)  
13. Jean, Emmanuel FR-1 American Int'l 50.71 - 6(2)  
14. McFarlane, Stafford SR-4 Seton Hall 50.84 - 3(2)  
15. Carter, Marvin JR-3 Seton Hall 50.88 - 3(3)  
16. Gilreath, Charles FR-1 College of St. Rose 50.93 - 10(1)  
17. Cambridge, Akeil   Essex CC 51.16 - 2(3)  
18. Worilds, Terrance FR-1 American Int'l 51.19 - 6(3)  
19. Fuller, Josh FR-1 Yale 51.28 - 7(1)  
20. Davis, Anthony   Essex CC 51.42 - 1(4)  
21. Soule, Jason SR-4 Sacred Heart 51.44 - 6(4)  
22. Nimblette, Alan SR-4 Albany 51.56 - 7(2)  
23. Karam, Charles SO-2 College of St. Rose 51.73 - 10(2)  
24. Reynolds, Antonio FR-1 Seton Hall 51.74 - 2(4)  
25. Lyhne, Matthew FR-1 Sacred Heart 51.86 - 4(2)  
26. Jean-Baptiste, Stenson SO-2 So. Conn. St. 52.02 - 10(3)  
27. Mullinix, John SR-4 American Int'l 52.08 - 8(1)  
28. Delligatti, Nick SO-2 Fordham 52.14 - 7(3)  
29. Buchanan, Shawn JR-3 Central Connecticut 52.25 - 8(2)  
30. Molina, Nathan JR-3 Yale 52.30 - 9(1)  
31. Stanley, Chris JR-3 Yale 52.34 - 9(2)  
32. Sharpe, Logan FR-1 So. Conn. St. 52.82 - 11(1)  
33. Kasper, Scott JR-3 Sacred Heart 52.84 - 8(3)  
34. Hopper, Dan FR-1 Central Connecticut 53.07 - 10(4)  
35. Dedewo, Paul FR-1 CCNY 53.12 - 15(1)  
36. Azzam, Hesham FR-1 Seton Hall 53.12 - 12(1)  
37. Pena, Austin FR-1 RIC 53.19 - 12(2)  
38. Desrosiers, Jean   Queensborough CC 53.21 - 12(3)  
39. Haney, Ian FR-1 Sacred Heart 53.42 - 9(3)  
40. Anistranski, Jarrett JR-3 Fordham 53.43 - 12(4)  
41. Papesca, Thomas FR-1 College of St. Rose 53.44 - 12(5)  
42. Faulkner, Clifford JR-3 Sacred Heart 53.51 - 13(1)  
43. Casseus, Curtis   Essex CC 53.78 - 7(4)  
44. Steinberg, Kevin SO-2 Connecticut 53.84 - 9(4)  
45. Carey, Kevin FR-1 RIC 53.96 - 13(2)  
46. Reid, Winston FR-1 New Haven 53.99 - 4(3)  
47. McLoughlin, Justin FR-1 Sacred Heart 54.07 - 8(4)  
48. Vaughan, David FR-1 CCNY 54.18 - 15(2)  
49. Rivera, Drew SO-2 College of St. Rose 54.24 - 14(1)  
50. Fiume, Michael FR-1 Sacred Heart 54.30 - 13(3)  
51. Synan, Kenneth SO-2 Sacred Heart 54.33 - 11(2)  
52. Kichar, Mark JR-3 New Haven 54.34 - 11(3)  
53. Upshaw, Jahmel   Queensborough CC 54.42 - 13(4)  
54. Parker, Tyler SR-4 New Haven 55.00 - 11(4)  
55. Sabanty, Kerry FR-1 New Haven 55.00 - 11(5)  
56. Young, Kevin SO-2 USMMA 55.02 - 13(5)  
57. Flynn, Kevin SR-4 College of St. Rose 55.11 - 14(2)  
58. Karrass, Hunter SO-2 USMMA 55.20 - 14(3)  
59. Kolodziej, William JR-3 New Haven 55.53 - 13(6)  
60. Barrett, Brendan JR-3 USMMA 55.75 - 15(3)  
61. Almeida, Matthew FR-1 So. Conn. St. 55.82 - 12(6)  
62. Mathurin, Laurent   Queensborough CC 56.12 - 14(4)  
63. Camacho, Daniel SO-2 CCNY 1:00.75 - 14(5)  
  Burnett, Junior   Unattached NT - 3  
  Uwaga, Chiziterem FR-1 CCNY NT - 15  
  Budhu, Christopher FR-1 New Haven NT - 15  
  Maldonado, Sylvestre SO-2 New Haven NT - 4  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Hylton, Riker   Essex CC 48.56  
2. Beauvais, Alie SR-4 Albany 48.89  
3. Davis, Triedecio   Essex CC 49.85  
4. Davis, Anthony   Essex CC 51.42  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Wildman, Carlton JR-3 American Int'l 50.20  
2. Smith, Dominic SO-2 American Int'l 50.67  
3. Cambridge, Akeil   Essex CC 51.16  
4. Reynolds, Antonio FR-1 Seton Hall 51.74  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Morris, Sean SR-4 Seton Hall 50.43  
2. McFarlane, Stafford SR-4 Seton Hall 50.84  
3. Carter, Marvin JR-3 Seton Hall 50.88  
  Burnett, Junior   Unattached NT  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana, Jonathan FR-1 Albany 49.89  
2. Lyhne, Matthew FR-1 Sacred Heart 51.86  
3. Reid, Winston FR-1 New Haven 53.99  
  Maldonado, Sylvestre SO-2 New Haven NT  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Bieszard, Matt SO-2 Yale 49.37  
2. Evans, Marty JR-3 Yale 49.94  
3. Stephens, David SO-2 Connecticut 50.37  
4. Rowell, Peter JR-3 Albany 50.38  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Atkinson, Sean FR-1 Fordham 50.63  
2. Jean, Emmanuel FR-1 American Int'l 50.71  
3. Worilds, Terrance FR-1 American Int'l 51.19  
4. Soule, Jason SR-4 Sacred Heart 51.44  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Fuller, Josh FR-1 Yale 51.28  
2. Nimblette, Alan SR-4 Albany 51.56  
3. Delligatti, Nick SO-2 Fordham 52.14  
4. Casseus, Curtis   Essex CC 53.78  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Mullinix, John SR-4 American Int'l 52.08  
2. Buchanan, Shawn JR-3 Central Connecticut 52.25  
3. Kasper, Scott JR-3 Sacred Heart 52.84  
4. McLoughlin, Justin FR-1 Sacred Heart 54.07  
400 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Molina, Nathan JR-3 Yale 52.30  
2. Stanley, Chris JR-3 Yale 52.34  
3. Haney, Ian FR-1 Sacred Heart 53.42  
4. Steinberg, Kevin SO-2 Connecticut 53.84  
400 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Gilreath, Charles FR-1 College of St. Rose 50.93  
2. Karam, Charles SO-2 College of St. Rose 51.73  
3. Jean-Baptiste, Stenson SO-2 So. Conn. St. 52.02  
4. Hopper, Dan FR-1 Central Connecticut 53.07  
400 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Sharpe, Logan FR-1 So. Conn. St. 52.82  
2. Synan, Kenneth SO-2 Sacred Heart 54.33  
3. Kichar, Mark JR-3 New Haven 54.34  
4. Parker, Tyler SR-4 New Haven 55.00  
5. Sabanty, Kerry FR-1 New Haven 55.00  
400 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Azzam, Hesham FR-1 Seton Hall 53.12  
2. Pena, Austin FR-1 RIC 53.19  
3. Desrosiers, Jean   Queensborough CC 53.21  
4. Anistranski, Jarrett JR-3 Fordham 53.43  
5. Papesca, Thomas FR-1 College of St. Rose 53.44  
6. Almeida, Matthew FR-1 So. Conn. St. 55.82  
400 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Faulkner, Clifford JR-3 Sacred Heart 53.51  
2. Carey, Kevin FR-1 RIC 53.96  
3. Fiume, Michael FR-1 Sacred Heart 54.30  
4. Upshaw, Jahmel   Queensborough CC 54.42  
5. Young, Kevin SO-2 USMMA 55.02  
6. Kolodziej, William JR-3 New Haven 55.53  
400 Meters Section 14
Pl. Name Year Team Time  
1. Rivera, Drew SO-2 College of St. Rose 54.24  
2. Flynn, Kevin SR-4 College of St. Rose 55.11  
3. Karrass, Hunter SO-2 USMMA 55.20  
4. Mathurin, Laurent   Queensborough CC 56.12  
5. Camacho, Daniel SO-2 CCNY 1:00.75  
400 Meters Section 15
Pl. Name Year Team Time  
1. Dedewo, Paul FR-1 CCNY 53.12  
2. Vaughan, David FR-1 CCNY 54.18  
3. Barrett, Brendan JR-3 USMMA 55.75  
  Uwaga, Chiziterem FR-1 CCNY NT  
  Budhu, Christopher FR-1 New Haven NT  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Niang, Mamadou FR-1 Seton Hall 1:57.35 - 1(1)  
2. Hilario, Clifton   Unattached 1:57.79 - 1(2)  
3. Ellis, Kamar SR-4 Seton Hall 1:58.89 - 1(3)  
4. Ramsey, Chris FR-1 Yale 1:59.44 - 1(4)  
5. Gantz, Tyler SR-4 College of St. Rose 1:59.52 - 2(1)  
6. Tomori, Chris SO-2 Connecticut 2:00.59 - 2(2)  
7. Watson, Dan SO-2 Central Connecticut 2:00.71 - 2(3)  
8. Morrison, Bengallo   Essex CC 2:00.73 - 1(5)  
9. Dunham, Matthew SO-2 New Haven 2:00.99 - 2(4)  
10. Galligan, Ted SR-4 Yale 2:01.17 - 1(6)  
11. Corrado, Michael FR-1 College of St. Rose 2:01.30 - 2(5)  
12. Cosgrove, John SO-2 Fordham 2:02.23 - 3(1)  
13. Lazarus, Ben   Unattached 2:03.46 - 2(6)  
14. Lane, Arnold FR-1 New Haven 2:04.51 - 2(7)  
15. Stadnick, Shawn FR-1 RIC 2:04.80 - 3(2)  
16. Arena, Nicholas FR-1 Sacred Heart 2:04.93 - 3(3)  
17. Forbes, Malcolm SR-4 American Int'l 2:05.15 - 3(4)  
18. Best, Alaric SR-4 New Haven 2:05.30 - 2(8)  
19. Turner, Kevin FR-1 Holy Cross 2:05.48 - 2(9)  
20. Baclawski, Adrian FR-1 American Int'l 2:06.20 - 3(5)  
21. Murtagh, Michael FR-1 College of St. Rose 2:06.36 - 3(6)  
22. Chiapperino, David SR-4 New Haven 2:06.53 - 3(7)  
23. Mulwo, Brian SO-2 American Int'l 2:06.80 - 3(8)  
24. Okafor, Obinna   Essex CC 2:07.15 - 2(10)  
25. Torres, Jared JR-3 American Int'l 2:07.39 - 4(1)  
26. Macedo, Matthew FR-1 RIC 2:08.27 - 3(9)  
27. Branch, Mikell JR-3 American Int'l 2:08.41 - 4(2)  
28. Dedewo, Paul FR-1 CCNY 2:09.57 - 4(3)  
29. Soto, Sergio JR-3 CCNY 2:10.01 - 4(4)  
30. Mazza, Anthony JR-3 Sacred Heart 2:13.11 - 4(5)  
31. Ruiz, Alexander JR-3 USMMA 2:17.47 - 4(6)  
32. Jones, Rohan   Essex CC 2:18.60 - 4(7)  
33. Nkama, Samuel FR-1 CCNY 2:19.78 - 4(8)  
34. Gamrat, John SR-4 College of St. Rose 2:21.12 - 4(9)  
35. Galvin, Joseph SR-4 New Haven 2:23.67 - 4(10)  
36. Persaud, Eric SO-2 CCNY 2:37.73 - 4(11)  
37. Vohra, Yasin SO-2 Sacred Heart 2:58.58 - 4(12)  
  Diaz, Cole FR-1 USMMA NT - 4  
  Leach, Patrick JR-3 New Haven NT - 3  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Niang, Mamadou FR-1 Seton Hall 1:57.35  
2. Hilario, Clifton   Unattached 1:57.79  
3. Ellis, Kamar SR-4 Seton Hall 1:58.89  
4. Ramsey, Chris FR-1 Yale 1:59.44  
5. Morrison, Bengallo   Essex CC 2:00.73  
6. Galligan, Ted SR-4 Yale 2:01.17  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gantz, Tyler SR-4 College of St. Rose 1:59.52  
2. Tomori, Chris SO-2 Connecticut 2:00.59  
3. Watson, Dan SO-2 Central Connecticut 2:00.71  
4. Dunham, Matthew SO-2 New Haven 2:00.99  
5. Corrado, Michael FR-1 College of St. Rose 2:01.30  
6. Lazarus, Ben   Unattached 2:03.46  
7. Lane, Arnold FR-1 New Haven 2:04.51  
8. Best, Alaric SR-4 New Haven 2:05.30  
9. Turner, Kevin FR-1 Holy Cross 2:05.48  
10. Okafor, Obinna   Essex CC 2:07.15  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Cosgrove, John SO-2 Fordham 2:02.23  
2. Stadnick, Shawn FR-1 RIC 2:04.80  
3. Arena, Nicholas FR-1 Sacred Heart 2:04.93  
4. Forbes, Malcolm SR-4 American Int'l 2:05.15  
5. Baclawski, Adrian FR-1 American Int'l 2:06.20  
6. Murtagh, Michael FR-1 College of St. Rose 2:06.36  
7. Chiapperino, David SR-4 New Haven 2:06.53  
8. Mulwo, Brian SO-2 American Int'l 2:06.80  
9. Macedo, Matthew FR-1 RIC 2:08.27  
  Leach, Patrick JR-3 New Haven NT  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Torres, Jared JR-3 American Int'l 2:07.39  
2. Branch, Mikell JR-3 American Int'l 2:08.41  
3. Dedewo, Paul FR-1 CCNY 2:09.57  
4. Soto, Sergio JR-3 CCNY 2:10.01  
5. Mazza, Anthony JR-3 Sacred Heart 2:13.11  
6. Ruiz, Alexander JR-3 USMMA 2:17.47  
7. Jones, Rohan   Essex CC 2:18.60  
8. Nkama, Samuel FR-1 CCNY 2:19.78  
9. Gamrat, John SR-4 College of St. Rose 2:21.12  
10. Galvin, Joseph SR-4 New Haven 2:23.67  
11. Persaud, Eric SO-2 CCNY 2:37.73  
12. Vohra, Yasin SO-2 Sacred Heart 2:58.58  
  Diaz, Cole FR-1 USMMA NT  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Burns, Gered   Unattached 4:13.40 - 1(1)  
2. Fogarty, Tyler JR-3 Albany 4:14.24 - 1(2)  
3. Kemboi, Victor FR-1 American Int'l 4:15.65 - 1(3)  
4. Kayali, Murat   Unattached 4:18.12 - 1(4)  
5. Lloyd, Macky SO-2 College of St. Rose 4:24.09 - 1(5)  
6. Ellis-Jones, Ian SO-2 Albany 4:25.52 - 2(1)  
7. Connelly, Christopher FR-1 Sacred Heart 4:26.60 - 2(2)  
8. Lusignan, Jeffrey SO-2 Sacred Heart 4:27.71 - 1(6)  
9. Rosenberg, Chris FR-1 Central Connecticut 4:31.66 - 2(3)  
10. Ahern, John SO-2 Sacred Heart 4:31.71 - 2(4)  
11. Dunham, Matthew SO-2 New Haven 4:33.41 - 1(7)  
12. Mulwo, Brian SO-2 American Int'l 4:33.78 - 2(5)  
13. Gladysz, James FR-1 Sacred Heart 4:34.24 - 2(6)  
14. Katz, Harrison SO-2 Central Connecticut 4:34.41 - 1(8)  
15. Hanko, Jared FR-1 Seton Hall 4:34.47 - 1(9)  
16. Waterbury, Mike FR-1 Central Connecticut 4:34.81 - 1(10)  
17. Leslie, Jared FR-1 Albany 4:35.22 - 2(7)  
18. Seidl, Colin FR-1 Sacred Heart 4:39.37 - 2(8)  
19. Weston, Robert JR-3 Central Connecticut 4:39.84 - 2(9)  
20. Gonsalves, Anthony SO-2 Central Connecticut 4:40.85 - 2(10)  
21. Curran, James JR-3 Sacred Heart 4:41.77 - 2(11)  
22. Klauber, Richard   Unattached 4:46.57 - 1(11)  
23. Healey, John   Unattached 4:49.30 - 2(12)  
24. Bub, Nathan FR-1 College of St. Rose 4:50.10 - 3(1)  
25. Coppola, David   Unattached 4:51.67 - 3(2)  
26. Dressman, Taylor SO-2 Sacred Heart 4:51.96 - 2(13)  
27. Forbes, Malcolm SR-4 American Int'l 4:53.37 - 3(3)  
28. Branch, Mikell JR-3 American Int'l 4:56.22 - 3(4)  
29. Macedo, Mike JR-3 RIC 4:57.51 - 3(5)  
30. Mann, Kyle SO-2 RIC 5:02.79 - 3(6)  
31. Kuehn, Gary SR-4 USMMA 5:03.57 - 3(7)  
32. Breagy, Conor FR-1 RIC 5:05.14 - 3(8)  
33. Swan, Logan SO-2 USMMA 5:05.93 - 3(9)  
34. Desmarais, Jim FR-1 USMMA 5:11.62 - 3(10)  
35. Jalbert Jr., Kevin FR-1 New Haven 5:24.45 - 3(11)  
36. McAuliffe, Andrew FR-1 USMMA 5:35.56 - 3(12)  
37. Persaud, Eric SO-2 CCNY 5:45.67 - 3(13)  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Burns, Gered   Unattached 4:13.40  
2. Fogarty, Tyler JR-3 Albany 4:14.24  
3. Kemboi, Victor FR-1 American Int'l 4:15.65  
4. Kayali, Murat   Unattached 4:18.12  
5. Lloyd, Macky SO-2 College of St. Rose 4:24.09  
6. Lusignan, Jeffrey SO-2 Sacred Heart 4:27.71  
7. Dunham, Matthew SO-2 New Haven 4:33.41  
8. Katz, Harrison SO-2 Central Connecticut 4:34.41  
9. Hanko, Jared FR-1 Seton Hall 4:34.47  
10. Waterbury, Mike FR-1 Central Connecticut 4:34.81  
11. Klauber, Richard   Unattached 4:46.57  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ellis-Jones, Ian SO-2 Albany 4:25.52  
2. Connelly, Christopher FR-1 Sacred Heart 4:26.60  
3. Rosenberg, Chris FR-1 Central Connecticut 4:31.66  
4. Ahern, John SO-2 Sacred Heart 4:31.71  
5. Mulwo, Brian SO-2 American Int'l 4:33.78  
6. Gladysz, James FR-1 Sacred Heart 4:34.24  
7. Leslie, Jared FR-1 Albany 4:35.22  
8. Seidl, Colin FR-1 Sacred Heart 4:39.37  
9. Weston, Robert JR-3 Central Connecticut 4:39.84  
10. Gonsalves, Anthony SO-2 Central Connecticut 4:40.85  
11. Curran, James JR-3 Sacred Heart 4:41.77  
12. Healey, John   Unattached 4:49.30  
13. Dressman, Taylor SO-2 Sacred Heart 4:51.96  
Mile Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Bub, Nathan FR-1 College of St. Rose 4:50.10  
2. Coppola, David   Unattached 4:51.67  
3. Forbes, Malcolm SR-4 American Int'l 4:53.37  
4. Branch, Mikell JR-3 American Int'l 4:56.22  
5. Macedo, Mike JR-3 RIC 4:57.51  
6. Mann, Kyle SO-2 RIC 5:02.79  
7. Kuehn, Gary SR-4 USMMA 5:03.57  
8. Breagy, Conor FR-1 RIC 5:05.14  
9. Swan, Logan SO-2 USMMA 5:05.93  
10. Desmarais, Jim FR-1 USMMA 5:11.62  
11. Jalbert Jr., Kevin FR-1 New Haven 5:24.45  
12. McAuliffe, Andrew FR-1 USMMA 5:35.56  
13. Persaud, Eric SO-2 CCNY 5:45.67  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Gagnon, Brian   Unattached 8:33.27 - 1(1)  
2. Kenworthy, John SR-4 Sacred Heart 8:36.28 - 1(2)  
3. Lagno, Paul SO-2 Albany 8:39.07 - 1(3)  
4. Leuchanka, Aliaksandr FR-1 Albany 8:39.99 - 1(4)  
5. Kayali, Murat   Unattached 8:44.10 - 1(5)  
6. Papain, Tom   Unattached 8:46.79 - 1(6)  
7. Hunt, Craig FR-1 Central Connecticut 8:49.17 - 1(7)  
8. Schaefer, Tucker FR-1 So. Conn. St. 8:50.56 - 1(8)  
9. Alexander, Sam SO-2 Central Connecticut 8:53.32 - 1(9)  
10. Riley, Brian SO-2 Fordham 8:53.32 - 2(1)  
11. Saad, Julian FR-1 Fordham 8:53.39 - 2(2)  
12. Beckshaw, John   Unattached 8:54.20 - 2(3)  
13. Glover, Jamie   Unattached 8:56.32 - 2(4)  
14. Rougeot, Kyle SR-4 Holy Cross 8:56.63 - 3(1)  
15. Brown, Kevin SR-4 Yale 8:57.34 - 1(10)  
16. Sullivan, Andrew SO-2 Sacred Heart 8:58.12 - 2(5)  
17. Clary, Ethan SO-2 Albany 8:59.05 - 2(6)  
18. Rickert, Brendan SR-4 Sacred Heart 8:59.46 - 2(7)  
19. Manico, Christopher SO-2 Albany 9:02.55 - 2(8)  
20. Krell, John FR-1 Central Connecticut 9:10.42 - 2(9)  
21. Gaunya, Daniel JR-3 So. Conn. St. 9:14.97 - 2(10)  
22. Tiernan, Kevin SO-2 Central Connecticut 9:16.33 - 2(11)  
23. Rothman, David JR-3 Albany 9:16.97 - 2(12)  
24. Bergan, Christopher JR-3 Holy Cross 9:17.82 - 3(2)  
25. Cotter, Brian   Unattached 9:21.94 - 2(13)  
26. Leazes, Dylan FR-1 Holy Cross 9:25.30 - 3(3)  
27. Weiss, Craig FR-1 Albany 9:26.99 - 1(11)  
28. McGovern, Patrick SR-4 Seton Hall 9:29.41 - 3(4)  
29. Poles, Nicholas FR-1 Holy Cross 9:31.53 - 3(5)  
30. Harlow, Kent FR-1 Sacred Heart 9:33.73 - 3(6)  
31. Madigan, Brandon SR-4 College of St. Rose 9:40.00 - 3(7)  
32. Thompson, Justin SO-2 College of St. Rose 9:41.92 - 3(8)  
33. Morrone, Frank JR-3 Sacred Heart 9:41.98 - 3(9)  
34. Foley, James FR-1 New Haven 9:57.02 - 3(10)  
35. Kuehn, Gary SR-4 USMMA 9:58.22 - 3(11)  
36. Krupunich, Brandon FR-1 College of St. Rose 10:16.39 - 3(12)  
37. Soto, Sergio JR-3 CCNY 10:24.83 - 3(13)  
38. Kashem, Zisan FR-1 CCNY 11:02.36 - 3(14)  
39. Azor, Marvin FR-1 New Haven 11:13.21 - 3(15)  
40. McAuliffe, Andrew FR-1 USMMA 11:21.45 - 3(16)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Gagnon, Brian   Unattached 8:33.27  
2. Kenworthy, John SR-4 Sacred Heart 8:36.28  
3. Lagno, Paul SO-2 Albany 8:39.07  
4. Leuchanka, Aliaksandr FR-1 Albany 8:39.99  
5. Kayali, Murat   Unattached 8:44.10  
6. Papain, Tom   Unattached 8:46.79  
7. Hunt, Craig FR-1 Central Connecticut 8:49.17  
8. Schaefer, Tucker FR-1 So. Conn. St. 8:50.56  
9. Alexander, Sam SO-2 Central Connecticut 8:53.32  
10. Brown, Kevin SR-4 Yale 8:57.34  
11. Weiss, Craig FR-1 Albany 9:26.99  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Riley, Brian SO-2 Fordham 8:53.32  
2. Saad, Julian FR-1 Fordham 8:53.39  
3. Beckshaw, John   Unattached 8:54.20  
4. Glover, Jamie   Unattached 8:56.32  
5. Sullivan, Andrew SO-2 Sacred Heart 8:58.12  
6. Clary, Ethan SO-2 Albany 8:59.05  
7. Rickert, Brendan SR-4 Sacred Heart 8:59.46  
8. Manico, Christopher SO-2 Albany 9:02.55  
9. Krell, John FR-1 Central Connecticut 9:10.42  
10. Gaunya, Daniel JR-3 So. Conn. St. 9:14.97  
11. Tiernan, Kevin SO-2 Central Connecticut 9:16.33  
12. Rothman, David JR-3 Albany 9:16.97  
13. Cotter, Brian   Unattached 9:21.94  
3000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rougeot, Kyle SR-4 Holy Cross 8:56.63  
2. Bergan, Christopher JR-3 Holy Cross 9:17.82  
3. Leazes, Dylan FR-1 Holy Cross 9:25.30  
4. McGovern, Patrick SR-4 Seton Hall 9:29.41  
5. Poles, Nicholas FR-1 Holy Cross 9:31.53  
6. Harlow, Kent FR-1 Sacred Heart 9:33.73  
7. Madigan, Brandon SR-4 College of St. Rose 9:40.00  
8. Thompson, Justin SO-2 College of St. Rose 9:41.92  
9. Morrone, Frank JR-3 Sacred Heart 9:41.98  
10. Foley, James FR-1 New Haven 9:57.02  
11. Kuehn, Gary SR-4 USMMA 9:58.22  
12. Krupunich, Brandon FR-1 College of St. Rose 10:16.39  
13. Soto, Sergio JR-3 CCNY 10:24.83  
14. Kashem, Zisan FR-1 CCNY 11:02.36  
15. Azor, Marvin FR-1 New Haven 11:13.21  
16. McAuliffe, Andrew FR-1 USMMA 11:21.45  
 
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score Wind: +0.0
1. Jean-Louis, Bertony SO-2 Sacred Heart 8.12 -  
2. Rosado, Jeremy FR-1 Sacred Heart 8.24 -  
3. Schnarr, Sean SO-2 Seton Hall 8.31 -  
4. Conti, Peter JR-3 Sacred Heart 8.34 -  
5. Whyte, Chris FR-1 Connecticut 8.47 -  
6. Hatwood, Anthony FR-1 American Int'l 8.47 -  
7. Askew Jr., Garrett SR-4 Albany 8.47 -  
8. Kanu, Mohamed JR-3 Albany 8.64 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Wind Heat(Pl)  
1. Jean-Louis, Bertony SO-2 Sacred Heart 8.19 +0.0 1(1)  
2. Schnarr, Sean SO-2 Seton Hall 8.36 +0.0 3(1)  
3. Rosado, Jeremy FR-1 Sacred Heart 8.39 +0.0 2(1)  
4. Askew Jr., Garrett SR-4 Albany 8.50 +0.0 3(2)  
5. Whyte, Chris FR-1 Connecticut 8.53 +0.0 1(2)  
6. Hatwood, Anthony FR-1 American Int'l 8.55 +0.0 3(3)  
7. Conti, Peter JR-3 Sacred Heart 8.57 +0.0 1(3)  
8. Kanu, Mohamed JR-3 Albany 8.60 +0.0 2(2)  
9. Waruch, Jacob SO-2 Connecticut 8.74 +0.0 3(4)  
10. Goins, Chris FR-1 American Int'l 8.74 +0.0 1(4)  
11. Smith, Sam FR-1 Connecticut 8.92 +0.0 1(5)  
12. Waruch, Ben SO-2 Connecticut 8.94 +0.0 3(5)  
13. DePaolo, Clinton SR-4 Central Connecticut 8.99 +0.0 2(3)  
14. Hasan, Umar FR-1 College of St. Rose 8.99 +0.0 2(4)  
15. Saunders, Ryan SO-2 College of St. Rose 9.00 +0.0 2(5)  
16. Rytell, Travis SR-4 College of St. Rose 9.14 +0.0 1(6)  
17. Rowbotham, Kyle SO-2 Connecticut 9.16 +0.0 1(7)  
18. Clemens, Daniel FR-1 Fordham 9.21 +0.0 2(6)  
19. Dulovic, Thomas FR-1 New Haven 9.54 +0.0 3(6)  
20. Escaravage, Justin FR-1 So. Conn. St. 9.67 +0.0 1(8)  
21. Ceccofiglio, Sean FR-1 RIC 9.74 +0.0 3(7)  
22. Lafleur, Joseph   Essex CC 11.39 +0.0 3(8)  
  Pryor Jr, Alfred JR-3 Albany NT +0.0 2  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Jean-Louis, Bertony SO-2 Sacred Heart 8.19  
2. Whyte, Chris FR-1 Connecticut 8.53  
3. Conti, Peter JR-3 Sacred Heart 8.57  
4. Goins, Chris FR-1 American Int'l 8.74  
5. Smith, Sam FR-1 Connecticut 8.92  
6. Rytell, Travis SR-4 College of St. Rose 9.14  
7. Rowbotham, Kyle SO-2 Connecticut 9.16  
8. Escaravage, Justin FR-1 So. Conn. St. 9.67  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Rosado, Jeremy FR-1 Sacred Heart 8.39  
2. Kanu, Mohamed JR-3 Albany 8.60  
3. DePaolo, Clinton SR-4 Central Connecticut 8.99  
4. Hasan, Umar FR-1 College of St. Rose 8.99  
5. Saunders, Ryan SO-2 College of St. Rose 9.00  
6. Clemens, Daniel FR-1 Fordham 9.21  
  Pryor Jr, Alfred JR-3 Albany NT  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time Wind: +0.0
1. Schnarr, Sean SO-2 Seton Hall 8.36  
2. Askew Jr., Garrett SR-4 Albany 8.50  
3. Hatwood, Anthony FR-1 American Int'l 8.55  
4. Waruch, Jacob SO-2 Connecticut 8.74  
5. Waruch, Ben SO-2 Connecticut 8.94  
6. Dulovic, Thomas FR-1 New Haven 9.54  
7. Ceccofiglio, Sean FR-1 RIC 9.74  
8. Lafleur, Joseph   Essex CC 11.39  
 
Place Team Squad Athletes Time Score Heat(Pl)  
1. Albany A Peter Rowell, Jonathan Santana, Oluebube Abara, Alie Beauvais 3:18.02 - 1(1)  
2. Connecticut A Anthony Burris, Eric Fontanez, Steven Rochester, Tyler Hopson 3:18.41 - 1(2)  
3. Seton Hall A Sean Morris, Marvin Carter, Kamar Ellis, Christopher Cox 3:20.31 - 1(3)  
4. Fordham A Sean Atkinson, Nick Delligatti, Christopher Lyons, Brian Schmidt 3:21.80 - 2(1)  
5. College of St. Rose A Charles Karam, Charles Gilreath, Umar Hasan, Ryan Saunders 3:23.92 - 3(1)  
6. American Int'l A Carlton Wildman, John Mullinix, Terrance Worilds, Emmanuel Jean 3:25.90 - 1(4)  
7. Yale A Josh Fuller, Matt Bieszard, David Soiles, Nathan Molina 3:26.73 - 2(2)  
8. Central Connecticut A Dan Hopper, Shawn Buchanan, Dan Watson, Aaron Radden 3:27.12 - 4(1)  
9. So. Conn. St. A Stenson Jean-Baptiste, Diwani Augustine, Logan Sharpe, Matthew Almeida 3:29.18 - 3(2)  
10. New Haven A Winston Reid, Sylvestre Maldonado, Chidoziem Ezemma, Omar Whittington 3:29.90 - 2(3)  
11. Connecticut B David Stephens, Chris Whyte, Chris Tomori, Kyle Edmonds 3:31.46 - 2(4)  
12. Sacred Heart A Jason Soule, Scott Kasper, Justin McLoughlin, Matthew Lyhne 3:33.59 - 3(3)  
13. Yale B Eric Depalo, Chris Stanley, Samba Binagi, Tom Winger 3:33.91 - 4(2)  
14. Sacred Heart B Joshua Roman, Ian Haney, Kenneth Synan, Peter Conti 3:34.82 - 6(1)  
15. USMMA A Brendan Barrett, Bill Ford, Hunter Karrass, James McDonald 3:35.05 - 4(3)  
16. Fordham B Jarrett Anistranski, Bernard Moore, Carter Ward, Sam Stuart 3:39.07 - 5(1)  
17. Connecticut D Obinna Nwafor, Dylan Dombrowski, Matthew Alexander, Tyrone Faverey 3:39.59 - 6(2)  
18. New Haven C Alaric Best, Matthew Dunham, Jared Clasper, Patrick Leach 3:40.58 - 6(3)  
19. CCNY A Paul Dedewo, Emson Esprit, Samuel Nkama, Alain Saint Dic 3:42.53 - 5(2)  
20. New Haven B Tyler Parker, Kerry Sabanty, Thomas Dulovic, Joshua Hoang 3:47.09 - 6(4)  
21. RIC A Michael Harrell, George N'Tow, Michael Cole, Aloysius Togbah 3:48.35 - 5(3)  
  Connecticut C Sam Smith, Ben Waruch, Kyle Rowbotham, Jacob Waruch NT - 4  
  Albany B Alan Nimblette, Taylor Chaney, Jake Rachiele, Mohamed Kanu NT - 3  
4 x 400 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Albany (A) Rowell, Santana, Abara, Beauvais 3:18.02  
2. Connecticut (A) Burris, Fontanez, Rochester, Hopson 3:18.41  
3. Seton Hall (A) Morris, Carter, Ellis, Cox 3:20.31  
4. American Int'l (A) Wildman, Mullinix, Worilds, Jean 3:25.90  
4 x 400 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. Fordham (A) Atkinson, Delligatti, Lyons, Schmidt 3:21.80  
2. Yale (A) Fuller, Bieszard, Soiles, Molina 3:26.73  
3. New Haven (A) Reid, Maldonado, Ezemma, Whittington 3:29.90  
4. Connecticut (B) Stephens, Whyte, Tomori, Edmonds 3:31.46  
4 x 400 Relay Section 3
Pl. Team Athletes Time  
1. College of St. Rose (A) Karam, Gilreath, Hasan, Saunders 3:23.92  
2. So. Conn. St. (A) Jean-Baptiste, Augustine, Sharpe, Almeida 3:29.18  
3. Sacred Heart (A) Soule, Kasper, McLoughlin, Lyhne 3:33.59  
  Albany (B) Nimblette, Chaney, Rachiele, Kanu NT  
4 x 400 Relay Section 4
Pl. Team Athletes Time  
1. Central Connecticut (A) Hopper, Buchanan, Watson, Radden 3:27.12  
2. Yale (B) Depalo, Stanley, Binagi, Winger 3:33.91  
3. USMMA (A) Barrett, Ford, Karrass, McDonald 3:35.05  
  Connecticut (C) Smith, Waruch, Rowbotham, Waruch NT  
4 x 400 Relay Section 5
Pl. Team Athletes Time  
1. Fordham (B) Anistranski, Moore, Ward, Stuart 3:39.07  
2. CCNY (A) Dedewo, Esprit, Nkama, Saint Dic 3:42.53  
3. RIC (A) Harrell, N'Tow, Cole, Togbah 3:48.35  
4 x 400 Relay Section 6
Pl. Team Athletes Time  
1. Sacred Heart (B) Roman, Haney, Synan, Conti 3:34.82  
2. Connecticut (D) Nwafor, Dombrowski, Alexander, Faverey 3:39.59  
3. New Haven (C) Best, Dunham, Clasper, Leach 3:40.58  
4. New Haven (B) Parker, Sabanty, Dulovic, Hoang 3:47.09  
 
4 x 800 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Albany (A) Fogarty, Halpin, Moore, Santos 7:44.35  
2. Seton Hall (A) Corona, Niang, Ellerbe, McFarlane 7:46.87  
3. Connecticut (A) Holst, Bennatan, Clyne, Johnson 7:49.85  
4. Fordham (A) Donnelly, Moore, Ward, Rossi 7:55.80  
5. Yale (A) Galligan, Ray, Evans, Harris 8:06.21  
6. Albany (B) Greczyn, Florkiewicz, Ellis-Jones, Troise 8:08.97  
  So. Conn. St. (A) Robbins, Lumax, McLean, Nill NT  
4 x 800 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. College of St. Rose (A) Lloyd, Flynn, Corrado, Gantz 8:10.30  
2. Fordham (B) Hutchinson, Cosgrove, Horowitz, Kelly 8:11.00  
3. Sacred Heart (A) Ahern, Gladysz, Lusignan, Silliman 8:11.43  
4. Sacred Heart (B) Curran, Mazza, Dressman, Seidl 8:27.62  
5. RIC (A) Stadnick, Pena, Macedo, Carey 8:31.74  
6. Central Connecticut (A) Watson, Waterbury, Katz, Rosenberg 8:42.49  
7. New Haven (A) Lane, Chiapperino, Sabanty, Azor 9:14.37  
 
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Moore, Dylan FR-1 American Int'l 2.01m 6' 7" -  
2. Frimpong, Nicholas JR-3 Seton Hall 1.96m 6' 5" -  
3. Hatwood, Anthony FR-1 American Int'l 1.96m 6' 5" -  
4. Goldson, Terri JR-3 American Int'l 1.91m 6' 3.25" -  
5. Berube, Matt SO-2 Central Connecticut 1.91m 6' 3.25" -  
6. Saunders, Ryan SO-2 College of St. Rose 1.91m 6' 3.25" -  
7. Trifone, Nick SO-2 Central Connecticut 1.91m 6' 3.25" -  
8. Roberts, Justin JR-3 American Int'l 1.81m 5' 11.25" -  
  Wingfield, David JR-3 USMMA NH NH -  
  Carey, Kevin FR-1 RIC NH NH -  
  Rytell, Travis SR-4 College of St. Rose NH NH -  
  Neff, Jared FR-1 New Haven NH NH -  
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Duggan, Kyle   Unattached 4.65m 15' 3" -  
2. Waszczak, Patrick   Unattached 4.50m 14' 9" -  
3. Hoffman, Greg FR-1 Connecticut 4.50m 14' 9" -  
  Saunders, Ryan SO-2 College of St. Rose NH NH -  
  Murtagh, Michael FR-1 College of St. Rose NH NH -  
  Roberts, Justin JR-3 American Int'l NH NH -  
  Coppa, Ted JR-3 USMMA NH NH -  
  Lambert, Kyle SO-2 New Haven NH NH -  
  Galli, Jonathan SO-2 So. Conn. St. NH NH -  
  Escaravage, Justin FR-1 So. Conn. St. NH NH -  
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Page, Quran   Essex CC 7.02m 23' 0.5" - 2(1)  
2. Holmes, Reynolds SR-4 Yale 6.92m 22' 8.5" - 2(2)  
3. Calenda, Maurice JR-3 American Int'l 6.90m 22' 7.75" - 2(3)  
4. Joseph, Alex JR-3 American Int'l 6.69m 21' 11.5" - 2(4)  
5. Howell, Kadeem SO-2 Albany 6.68m 21' 11" - 2(5)  
6. Alford, Asjon SO-2 Seton Hall 6.62m 21' 8.75" - 2(6)  
7. Mullinix, John SR-4 American Int'l 6.58m 21' 7.25" - 2(7)  
8. Winger, Tom FR-1 Yale 6.56m 21' 6.25" - 2(8)  
9. Berube, Matt SO-2 Central Connecticut 6.48m 21' 3.25" - 2(9)  
10. Nwafor, Obinna FR-1 Connecticut 6.33m 20' 9.25" - 2(10)  
11. Hu, Dong Ning SR-4 Albany 6.30m 20' 8" - 2(11)  
12. Pollock, Jordan SO-2 Albany 6.28m 20' 7.25" - 2(12)  
13. Dombrowski, Dylan SO-2 Connecticut 6.28m 20' 7.25" - 2(13)  
14. Alexander, Matthew SO-2 Connecticut 6.02m 19' 9" - 1(1)  
15. Reid, Winston FR-1 New Haven 5.94m 19' 6" - 1(2)  
16. Rosado, Jeremy FR-1 Sacred Heart 5.85m 19' 2.5" - 2(14)  
17. Karam, Charles SO-2 College of St. Rose 5.83m 19' 1.5" - 1(3)  
18. Querze, Ian JR-3 New Haven 5.82m 19' 1.25" - 1(4)  
19. Saint Dic, Alain JR-3 CCNY 5.79m 19' 0" - 1(5)  
20. Rathbun, Eric JR-3 Central Connecticut 5.63m 18' 5.75" - 1(6)  
21. Boyd-Carter, Keith FR-1 Central Connecticut 5.60m 18' 4.5" - 1(7)  
22. Meverden, Zachary JR-3 Connecticut 5.59m 18' 4.25" - 1(8)  
23. Reyes, Jonathan JR-3 College of St. Rose 5.46m 17' 11" - 1(9)  
24. Diaz, Cole FR-1 USMMA 5.26m 17' 3.25" - 1(10)  
25. Hoang, Joshua FR-1 New Haven 5.10m 16' 8.75" - 1(11)  
26. Jaskoviak, Eric FR-1 USMMA 5.03m 16' 6" - 1(12)  
27. Budhu, Christopher FR-1 New Haven 5.01m 16' 5.25" - 1(13)  
28. Fanith, Adonis JR-3 CCNY 4.73m 15' 6.25" - 1(14)  
Long Jump Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Alexander, Matthew SO-2 Connecticut 6.02m 19' 9"  
2. Reid, Winston FR-1 New Haven 5.94m 19' 6"  
3. Karam, Charles SO-2 College of St. Rose 5.83m 19' 1.5"  
4. Querze, Ian JR-3 New Haven 5.82m 19' 1.25"  
5. Saint Dic, Alain JR-3 CCNY 5.79m 19' 0"  
6. Rathbun, Eric JR-3 Central Connecticut 5.63m 18' 5.75"  
7. Boyd-Carter, Keith FR-1 Central Connecticut 5.60m 18' 4.5"  
8. Meverden, Zachary JR-3 Connecticut 5.59m 18' 4.25"  
9. Reyes, Jonathan JR-3 College of St. Rose 5.46m 17' 11"  
10. Diaz, Cole FR-1 USMMA 5.26m 17' 3.25"  
11. Hoang, Joshua FR-1 New Haven 5.10m 16' 8.75"  
12. Jaskoviak, Eric FR-1 USMMA 5.03m 16' 6"  
13. Budhu, Christopher FR-1 New Haven 5.01m 16' 5.25"  
14. Fanith, Adonis JR-3 CCNY 4.73m 15' 6.25"  
Long Jump Flight 2
Pl. Name Year Team Metric