• Date: 03/26/11
  • Location: Saint John's U-McNeeley Spectrum - Collegeville, MN

Men's Results    

Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 6.74 10 5(1)  
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 6.76 8 5(2)  
3. Pedersen, Nick FR-1 Minnesota-Duluth 6.79 6 5(3)  
4. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 6.80 4 5(4)  
5. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 6.83 2 5(5)  
6. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 6.88 1 5(6)  
7. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 6.92 - 4(1)  
8. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 6.92 - 3(1)  
9. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 6.95 - 4(2)  
10. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 6.95 - 5(7)  
11. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 6.96 - 4(3)  
12. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 6.98 - 3(2)  
13. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 7.03 - 4(4)  
14. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 7.09 - 3(3)  
15. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 7.10 - 2(1)  
16. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 7.10 - 3(4)  
17. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 7.12 - 4(5)  
18. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 7.17 - 1(1)  
19. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 7.19 - 4(6)  
20. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 7.19 - 2(2)  
21. Schlotterback, Mark SO-2 Concordia-Moorhead 7.22 - 1(2)  
22. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 7.27 - 3(5)  
23. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 7.30 - 2(3)  
24. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 7.35 - 2(4)  
25. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 7.41 - 2(5)  
26. Pankow, Stephen   Martin Luther 7.72 - 1(3)  
27. Anderson, Ben JR-3 Northwestern (Minn.) 7.85 - 3(6)  
55 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 7.17  
2. Schlotterback, Mark SO-2 Concordia-Moorhead 7.22  
3. Pankow, Stephen   Martin Luther 7.72  
55 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 7.10  
2. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 7.19  
3. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 7.30  
4. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 7.35  
5. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 7.41  
55 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 6.92  
2. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 6.98  
3. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 7.09  
4. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 7.10  
5. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 7.27  
6. Anderson, Ben JR-3 Northwestern (Minn.) 7.85  
55 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 6.92  
2. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 6.95  
3. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 6.96  
4. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 7.03  
5. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 7.12  
6. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 7.19  
55 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 6.74  
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 6.76  
3. Pedersen, Nick FR-1 Minnesota-Duluth 6.79  
4. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 6.80  
5. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 6.83  
6. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 6.88  
7. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 6.95  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 23.33 10 7(1)  
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 23.34 8 7(2)  
3. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 23.51 6 7(3)  
4. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 23.61 4 7(4)  
5. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 23.63 2 6(1)  
6. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 23.64 1 6(2)  
7. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 23.79 - 6(3)  
8. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 23.85 - 6(4)  
9. Benzegala, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 23.96 - 6(5)  
10. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 23.97 - 5(1)  
11. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 24.09 - 7(5)  
12. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 24.32 - 4(1)  
13. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 24.36 - 4(2)  
14. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 24.36 - 5(2)  
15. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 24.43 - 2(1)  
16. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 24.66 - 3(1)  
17. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 24.75 - 4(3)  
18. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 24.76 - 2(2)  
19. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 24.78 - 2(3)  
20. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 24.82 - 3(2)  
21. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 24.98 - 4(4)  
22. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 25.08 - 3(3)  
23. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 25.09 - 4(5)  
24. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 25.22 - 1(1)  
25. Schmidt, Ger   Concordia-Moorhead 25.23 - 2(4)  
26. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 25.75 - 1(2)  
27. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 26.33 - 1(3)  
28. Domer, Danny   Martin Luther 31.48 - 1(4)  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Foss, Brad   Minnesota-Duluth 25.22  
2. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 25.75  
3. Butwin, Brennan FR-1 Northwestern (Minn.) 26.33  
4. Domer, Danny   Martin Luther 31.48  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Rusinkovich, Chad   Northwestern (Minn.) 24.43  
2. Livingstone, Emmanuel SR-4 St. John's (Minn.) 24.76  
3. Dennard, Rahnee SR-4 Northwestern (Minn.) 24.78  
4. Schmidt, Ger   Concordia-Moorhead 25.23  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Roggow, Zach FR-1 Minnesota-Duluth 24.66  
2. Clintsman, Troy SR-4 St. John's (Minn.) 24.82  
3. Claiborne, Justin SR-4 Minnesota-Duluth 25.08  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Roberts, Casey SO-2 St. John's (Minn.) 24.32  
2. Murray, Nick SR-4 St. John's (Minn.) 24.36  
3. Kendema, Mac JR-3 Minnesota-Duluth 24.75  
4. Norman, James FR-1 Minnesota-Duluth 24.98  
5. Dekan, Joe SR-4 Minnesota-Duluth 25.09  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Roye, Philipp SO-2 St. John's (Minn.) 23.97  
2. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 24.36  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Grams, Jared JR-3 Minnesota-Duluth 23.63  
2. Elsnes, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 23.64  
3. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 23.79  
4. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 23.85  
5. Benzegala, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 23.96  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 23.33  
2. Phillips, Chris JR-3 St. John's (Minn.) 23.34  
3. Bye, John SO-2 Concordia-Moorhead 23.51  
4. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 23.61  
5. Heifort, Jacob FR-1 Minnesota-Duluth 24.09  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Koenig, Aaron JR-3 St. John's (Minn.) 51.47 10 4(1)  
2. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 51.52 8 5(1)  
3. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 52.06 6 5(2)  
4. Amberg, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 52.96 4 3(1)  
5. Badhwa, Danny FR-1 Minnesota-Duluth 53.17 2 5(3)  
6. Osterhout, Drake FR-1 St. John's (Minn.) 53.76 1 4(2)  
7. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 53.80 - 3(2)  
8. Dahl, Josh SR-4 Minnesota-Duluth 53.87 - 5(4)  
9. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 54.08 - 4(3)  
10. Versen, Willie FR-1 St. John's (Minn.) 54.14 - 5(5)  
11. Sargent, Travis JR-3 St. John's (Minn.) 54.17 - 3(3)  
12. Richter, Michael FR-1 St. John's (Minn.) 54.22 - 2(1)  
13. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 55.20 - 3(4)  
14. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 56.02 - 4(4)  
15. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 56.16 - 2(2)  
16. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 57.36 - 3(5)  
17. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 57.51 - 2(3)  
18. Eisenman, Evan   Martin Luther 57.74 - 1(1)  
19. Rhode, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 58.34 - 1(2)  
20. Jordan, Nick SO-2 North Central (Minn.) 1:00.77 - 1(3)  
21. Marsh, Michael   Martin Luther 1:10.09 - 1(4)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Eisenman, Evan   Martin Luther 57.74  
2. Rhode, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 58.34  
3. Jordan, Nick SO-2 North Central (Minn.) 1:00.77  
4. Marsh, Michael   Martin Luther 1:10.09  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Richter, Michael FR-1 St. John's (Minn.) 54.22  
2. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 56.16  
3. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 57.51  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Amberg, Nathan SO-2 St. John's (Minn.) 52.96  
2. Traynor, Tyler JR-3 Minnesota-Duluth 53.80  
3. Sargent, Travis JR-3 St. John's (Minn.) 54.17  
4. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 55.20  
5. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 57.36  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Koenig, Aaron JR-3 St. John's (Minn.) 51.47  
2. Osterhout, Drake FR-1 St. John's (Minn.) 53.76  
3. Means, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 54.08  
4. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 56.02  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Horton, Kevin SO-2 St. John's (Minn.) 51.52  
2. Erickson, Tylor SO-2 St. John's (Minn.) 52.06  
3. Badhwa, Danny FR-1 Minnesota-Duluth 53.17  
4. Dahl, Josh SR-4 Minnesota-Duluth 53.87  
5. Versen, Willie FR-1 St. John's (Minn.) 54.14  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Foster, Clayton SO-2 MSU-Moorhead 1:58.49 10 3(1)  
2. Hager, Collin SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.00 8 3(2)  
3. Huot, Kevin JR-3 MSU-Moorhead 1:59.18 6 3(3)  
4. Anderson, Scott SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.22 4 3(4)  
5. Hosey, Jimmy FR-1 Minnesota-Duluth 1:59.61 2 3(5)  
6. McConn, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.93 1 3(6)  
7. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 2:01.77 - 2(1)  
8. Kimpling, Paul SR-4 Minnesota-Duluth 2:02.11 - 2(2)  
9. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 2:03.45 - 1(1)  
10. Fritz, Grant SO-2 Northwestern (Minn.) 2:03.83 - 2(3)  
11. Krause, Jesse SO-2 Minnesota-Duluth 2:04.58 - 2(4)  
12. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.09 - 1(2)  
13. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 2:05.79 - 1(3)  
14. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.99 - 1(4)  
15. Steuck, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 2:06.03 - 2(5)  
16. Birner, Ben   Martin Luther 2:06.04 - 2(6)  
17. Peterson, Joe   Northwestern College 2:06.15 - 2(7)  
18. Lagergren, Luke SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.23 - 2(8)  
19. Hein, Owen JR-3 North Central (Minn.) 2:07.29 - 1(5)  
20. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 2:07.54 - 1(6)  
21. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.45 - 1(7)  
22. Morris, Steve FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.57 - 1(8)  
23. Vogel, Ethan JR-3 Concordia-Moorhead 2:08.88 - 2(9)  
24. Nauman, Taylor FR-1 St. John's (Minn.) 2:09.15 - 2(10)  
25. Rothfusz, Andy FR-1 Concordia-Moorhead 2:14.13 - 1(9)  
26. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 2:17.41 - 1(10)  
27. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 2:18.49 - 1(11)  
28. Schwab, Mike   Martin Luther 2:31.38 - 1(12)  
  Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth NT - 3  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 2:03.45  
2. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.09  
3. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 2:05.79  
4. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 2:05.99  
5. Hein, Owen JR-3 North Central (Minn.) 2:07.29  
6. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 2:07.54  
7. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.45  
8. Morris, Steve FR-1 Minnesota-Duluth 2:08.57  
9. Rothfusz, Andy FR-1 Concordia-Moorhead 2:14.13  
10. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 2:17.41  
11. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 2:18.49  
12. Schwab, Mike   Martin Luther 2:31.38  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 2:01.77  
2. Kimpling, Paul SR-4 Minnesota-Duluth 2:02.11  
3. Fritz, Grant SO-2 Northwestern (Minn.) 2:03.83  
4. Krause, Jesse SO-2 Minnesota-Duluth 2:04.58  
5. Steuck, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 2:06.03  
6. Birner, Ben   Martin Luther 2:06.04  
7. Peterson, Joe   Northwestern College 2:06.15  
8. Lagergren, Luke SO-2 Concordia-Moorhead 2:07.23  
9. Vogel, Ethan JR-3 Concordia-Moorhead 2:08.88  
10. Nauman, Taylor FR-1 St. John's (Minn.) 2:09.15  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Foster, Clayton SO-2 MSU-Moorhead 1:58.49  
2. Hager, Collin SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.00  
3. Huot, Kevin JR-3 MSU-Moorhead 1:59.18  
4. Anderson, Scott SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.22  
5. Hosey, Jimmy FR-1 Minnesota-Duluth 1:59.61  
6. McConn, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.93  
  Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth NT  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Sederquist, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 4:00.71 10 4(1)  
2. Hoffman, Tom SR-4 St. John's (Minn.) 4:02.40 8 4(2)  
3. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 4:07.73 6 4(3)  
4. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 4:08.20 4 4(4)  
5. Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth 4:08.34 2 4(5)  
6. Franta, Dustin SR-4 St. John's (Minn.) 4:09.43 1 4(6)  
7. Clasen, Andy JR-3 St. John's (Minn.) 4:10.38 - 4(7)  
8. Subialka, John FR-1 St. John's (Minn.) 4:11.46 - 4(8)  
9. Huderle, Marcus FR-1 Carleton 4:11.81 - 4(9)  
10. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 4:11.86 - 4(10)  
11. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 4:14.07 - 3(1)  
12. Dunn, Michael SR-4 Concordia-Moorhead 4:14.94 - 3(2)  
13. Loersch, Nate   Martin Luther 4:15.27 - 4(11)  
14. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 4:15.92 - 3(3)  
15. McConnell, Michael   Unattached 4:16.41 - 4(12)  
16. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 4:16.43 - 3(4)  
17. Birner, Ben   Martin Luther 4:18.35 - 3(5)  
18. Schoeneberger, Paul SR-4 St. John's (Minn.) 4:18.78 - 3(6)  
19. Engel, Nate FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.74 - 3(7)  
20. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.78 - 3(8)  
21. Ehlers, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 4:20.85 - 3(9)  
22. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 4:21.86 - 3(10)  
23. Mickow, Mark SO-2 Minnesota-Duluth 4:22.07 - 2(1)  
24. Alpers, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:22.99 - 3(11)  
25. Schlager, Derek SO-2 Northwestern (Minn.) 4:24.80 - 2(2)  
26. Kuhlman, Michael SO-2 St. John's (Minn.) 4:24.95 - 2(3)  
27. Berndt, Tyler SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.37 - 3(12)  
28. Secor, Duncan FR-1 St. John's (Minn.) 4:25.82 - 2(4)  
29. Stunek, Jake JR-3 Concordia-Moorhead 4:28.45 - 2(5)  
30. McLean, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.49 - 2(6)  
31. McCoy, Austin FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.64 - 2(7)  
32. Trujillo, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 4:34.46 - 2(8)  
33. Lasch, Tim SO-2 Minnesota-Duluth 4:36.09 - 2(9)  
34. Dooher, Joe FR-1 St. John's (Minn.) 4:37.70 - 2(10)  
35. Amundson, John FR-1 Concordia-Moorhead 4:39.93 - 2(11)  
36. Barrett, Matt SO-2 Concordia-Moorhead 4:40.80 - 1(1)  
37. Tusa, Max SO-2 St. John's (Minn.) 4:42.13 - 1(2)  
38. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 4:45.36 - 1(3)  
39. Plagenz, Peter   Martin Luther 4:45.85 - 1(4)  
40. Gifford, Jacob JR-3 Northwestern (Minn.) 4:46.05 - 1(5)  
41. Griffin, Connor   Saint John's 4:47.28 - 1(6)  
42. Rotich, Kevin FR-1 Northwestern (Minn.) 4:48.68 - 1(7)  
43. Lackmann, Alec SO-2 Concordia-Moorhead 4:56.68 - 1(8)  
44. Jorgenson, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 5:13.30 - 1(9)  
45. Thornton, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 5:30.32 - 1(10)  
46. Nocella, Michael   Martin Luther 5:33.54 - 1(11)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Barrett, Matt SO-2 Concordia-Moorhead 4:40.80  
2. Tusa, Max SO-2 St. John's (Minn.) 4:42.13  
3. Muchow, Austin SO-2 North Central (Minn.) 4:45.36  
4. Plagenz, Peter   Martin Luther 4:45.85  
5. Gifford, Jacob JR-3 Northwestern (Minn.) 4:46.05  
6. Griffin, Connor   Saint John's 4:47.28  
7. Rotich, Kevin FR-1 Northwestern (Minn.) 4:48.68  
8. Lackmann, Alec SO-2 Concordia-Moorhead 4:56.68  
9. Jorgenson, Alex FR-1 Concordia-Moorhead 5:13.30  
10. Thornton, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 5:30.32  
11. Nocella, Michael   Martin Luther 5:33.54  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mickow, Mark SO-2 Minnesota-Duluth 4:22.07  
2. Schlager, Derek SO-2 Northwestern (Minn.) 4:24.80  
3. Kuhlman, Michael SO-2 St. John's (Minn.) 4:24.95  
4. Secor, Duncan FR-1 St. John's (Minn.) 4:25.82  
5. Stunek, Jake JR-3 Concordia-Moorhead 4:28.45  
6. McLean, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.49  
7. McCoy, Austin FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.64  
8. Trujillo, Alex FR-1 St. John's (Minn.) 4:34.46  
9. Lasch, Tim SO-2 Minnesota-Duluth 4:36.09  
10. Dooher, Joe FR-1 St. John's (Minn.) 4:37.70  
11. Amundson, John FR-1 Concordia-Moorhead 4:39.93  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Kostick, Robert SO-2 Minnesota-Duluth 4:14.07  
2. Dunn, Michael SR-4 Concordia-Moorhead 4:14.94  
3. Stevens, Tyler FR-1 Minnesota-Duluth 4:15.92  
4. Venaas, Matt JR-3 Minnesota-Duluth 4:16.43  
5. Birner, Ben   Martin Luther 4:18.35  
6. Schoeneberger, Paul SR-4 St. John's (Minn.) 4:18.78  
7. Engel, Nate FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.74  
8. Johnson, Joel FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.78  
9. Ehlers, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 4:20.85  
10. Handorff, Aaron FR-1 Minnesota-Duluth 4:21.86  
11. Alpers, James FR-1 St. John's (Minn.) 4:22.99  
12. Berndt, Tyler SR-4 St. John's (Minn.) 4:25.37  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Sederquist, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 4:00.71  
2. Hoffman, Tom SR-4 St. John's (Minn.) 4:02.40  
3. Toepfer, Cole FR-1 Minnesota-Duluth 4:07.73  
4. Winkelman, Jeff JR-3 North Central (Minn.) 4:08.20  
5. Hughes, Louis JR-3 Minnesota-Duluth 4:08.34  
6. Franta, Dustin SR-4 St. John's (Minn.) 4:09.43  
7. Clasen, Andy JR-3 St. John's (Minn.) 4:10.38  
8. Subialka, John FR-1 St. John's (Minn.) 4:11.46  
9. Huderle, Marcus FR-1 Carleton 4:11.81  
10. Saccoman, Sam FR-1 Minnesota-Duluth 4:11.86  
11. Loersch, Nate   Martin Luther 4:15.27  
12. McConnell, Michael   Unattached 4:16.41  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Forster, David SR-4 St. John's (Minn.) 15:28.87 10  
2. Hanson, Erik SR-4 MSU-Moorhead 15:35.30 8  
3. Fladland, Jordan JR-3 St. John's (Minn.) 15:41.87 6  
4. Gair, Joe JR-3 St. John's (Minn.) 15:42.57 4  
5. Nygaard, Nick SO-2 Minnesota-Duluth 15:47.93 2  
6. Eason, Ryan SO-2 Minnesota-Duluth 15:55.25 1  
7. Sakrismo, Tanner JR-3 Concordia-Moorhead 15:57.36 -  
8. Marble, Keagan SO-2 Minnesota-Duluth 16:01.47 -  
9. Miller, Josiah FR-1 North Central (Minn.) 16:12.91 -  
10. Coffin, Jason FR-1 Minnesota-Duluth 16:20.66 -  
11. Larson, Kyle JR-3 Minnesota-Duluth 16:39.80 -  
12. Johnston, Jared SR-4 Minnesota-Duluth 16:39.94 -  
13. Peterson, Nick JR-3 St. John's (Minn.) 16:53.22 -  
14. Sitzer, Patrick JR-3 St. John's (Minn.) 17:24.19 -  
15. Fraase, Ben JR-3 Concordia-Moorhead 17:27.82 -  
16. Greci, Mark FR-1 St. John's (Minn.) 17:36.06 -  
  Rose, Justin SR-4 St. John's (Minn.) NT -  
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Knebel, John   Minnesota-Duluth 7.83 10 2(1)  
2. Schwinghammer, Logan JR-3 St. John's (Minn.) 8.46 8 2(2)  
3. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 8.55 6 2(3)  
4. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 8.55 4 2(4)  
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 8.58 2 1(1)  
6. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 8.61 1 2(5)  
7. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 8.62 - 2(6)  
8. Jans, Nate SO-2 St. John's (Minn.) 8.75 - 1(2)  
9. Schwab, Mike   Martin Luther 9.75 - 1(3)  
55 Hurdles Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 8.58  
2. Jans, Nate SO-2 St. John's (Minn.) 8.75  
3. Schwab, Mike   Martin Luther 9.75  
55 Hurdles Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Knebel, John   Minnesota-Duluth 7.83  
2. Schwinghammer, Logan JR-3 St. John's (Minn.) 8.46  
3. Reeve, Matt SR-4 St. John's (Minn.) 8.55  
4. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 8.55  
5. VandeWege, Caleb FR-1 St. John's (Minn.) 8.61  
6. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 8.62  
 
Place Team Squad Athletes Time Score Heat(Pl)  
1. Concordia-Moorhead A 3:30.79 10 1(1)  
2. Minnesota-Duluth A 3:31.13 8 1(2)  
3. St. John's (Minn.) A 3:34.47 6 1(3)  
4. Northwestern (Minn.) A 3:42.20 4 1(4)  
5. North Central (Minn.) A 3:51.49 2 1(5)  
  St. John's (Minn.) B 3:37.10 - 1(6)  
  Concordia-Moorhead C 3:42.94 - 2(1)  
  Minnesota-Duluth E 3:43.37 - 2(2)  
  Minnesota-Duluth C 3:44.44 - 2(3)  
  Minnesota-Duluth D 3:45.41 - 2(4)  
  Concordia-Moorhead D 3:46.76 - 2(5)  
  Concordia-Moorhead B 3:52.04 - 2(6)  
4 x 400 Relay Section 1
Pl. Team Athletes Time  
1. Concordia-Moorhead (A) 3:30.79  
2. Minnesota-Duluth (A) 3:31.13  
3. St. John's (Minn.) (A) 3:34.47  
4. Northwestern (Minn.) (A) 3:42.20  
5. North Central (Minn.) (A) 3:51.49  
6. St. John's (Minn.) (B) 3:37.10  
4 x 400 Relay Section 2
Pl. Team Athletes Time  
1. Concordia-Moorhead (C) 3:42.94  
2. Minnesota-Duluth (E) 3:43.37  
3. Minnesota-Duluth (C) 3:44.44  
4. Minnesota-Duluth (D) 3:45.41  
5. Concordia-Moorhead (D) 3:46.76  
6. Concordia-Moorhead (B) 3:52.04  
 
Place Name Year Team Metric English Score  
1. DeRoeck, Ryan FR-1 Minnesota-Morris 1.88m 6' 2" 10  
2. Knop, Nathan FR-1 Minnesota-Duluth 1.88m 6' 2" 7  
3. Stewart, Ian SR-4 Northwestern (Minn.) 1.83m 6' 0" 7  
4. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 1.78m 5' 10" 4  
5. Waldschmidt, Mark   Martin Luther 1.78m 5' 10" 2  
6. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 1.78m 5' 10" 1  
7. Tracy, Turner JR-3 St. John's (Minn.) 1.78m 5' 10" -  
8. Lundgren, Brent JR-3 Minnesota-Duluth 1.78m 5' 10" -  
9. Heffele, Andy SO-2 Minnesota-Duluth 1.73m 5' 8" -  
10. Mammen, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 1.68m 5' 6" -  
11. Schwab, Mike   Martin Luther 1.48m 4' 10.25" -  
12. Atherton, Eric   Unattached 1.93m 6' 4" -  
  Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth NH NH -  
  Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead NH NH -  
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Beutz, Jason   Minnesota-Duluth 4.35m 14' 3.25" 10  
2. Overson, Andrew SR-4 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 8  
3. Bachmeier, Levi FR-1 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 5  
4. Norman, Andrew SR-4 St. John's (Minn.) 4.20m 13' 9.25" 5  
5. Olson, Erik SO-2 Concordia-Moorhead 4.20m 13' 9.25" 2  
6. Hayden, Patrick FR-1 St. John's (Minn.) 4.20m 13' 9.25" 1  
7. Chaussee, Andy SR-4 Concordia-St. Paul 4.05m 13' 3.5" -  
8. Fuller, Andrew SO-2 St. Cloud State 4.05m 13' 3.5" -  
9. Ahlfs, Jonathon FR-1 Minnesota-Duluth 4.05m 13' 3.5" -  
10. Alvarez, Charlie SO-2 Concordia-Moorhead 3.90m 12' 9.5" -  
11. Mathe, Lucas SO-2 St. Cloud State 3.90m 12' 9.5" -  
12. Watkins, Brian SR-4 Concordia-Moorhead 3.75m 12' 3.5" -  
13. Laine, Aaron SR-4 St. John's (Minn.) 3.75m 12' 3.5" -  
14. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 3.30m 10' 10" -  
15. Giesen, Caleb JR-3 Concordia-Moorhead 3.30m 10' 10" -  
16. Liebenow, Jason   Martin Luther 3.30m 10' 10" -  
17. Whitman, Zack SO-2 Concordia-St. Paul 3.00m 9' 10" -  
18. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 3.00m 9' 10" -  
19. Million, Andrew SO-2 St. John's (Minn.) 2.70m 8' 10.25" -  
20. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 2.40m 7' 10.5" -  
  Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead NH NH -  
  Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead NH NH -  
  Brenny, William SO-2 St. Cloud State NH NH -  
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 6.66m 21' 10.25" 10 2(1)  
2. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 6.56m 21' 6.25" 8 2(2)  
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 6.48m 21' 3.25" 6 2(3)  
4. Floren, Rob JR-3 St. John's (Minn.) 6.34m 20' 9.75" 4 2(4)  
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 6.31m 20' 8.5" 2 2(5)  
6. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 6.30m 20' 8" 1 2(6)  
7. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 6.22m 20' 5" - 2(7)  
8. Peterson, Brian SO-2 St. John's (Minn.) 6.12m 20' 1" - 2(8)  
9. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 6.06m 19' 10.75" - 2(9)  
10. Lage, Chris SR-4 Concordia-Moorhead 6.01m 19' 8.75" - 1(1)  
11. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 5.76m 18' 10.75" - 1(2)  
12. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" - 1(3)  
13. Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75" - 1(4)  
14. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 5.59m 18' 4.25" - 1(5)  
15. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 5.59m 18' 4.25" - 1(6)  
16. Vohnoutka, Bryan SO-2 Concordia-Moorhead 5.51m 18' 1" - 1(7)  
17. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 5.39m 17' 8.25" - 1(8)  
18. Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead 5.06m 16' 7.25" - 1(9)  
Long Jump Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Lage, Chris SR-4 Concordia-Moorhead 6.01m 19' 8.75"  
2. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 5.76m 18' 10.75"  
3. Erlandson, Simon SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75"  
4. Johnson, Brad SO-2 Concordia-Moorhead 5.68m 18' 7.75"  
5. Maxbauer, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 5.59m 18' 4.25"  
6. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 5.59m 18' 4.25"  
7. Vohnoutka, Bryan SO-2 Concordia-Moorhead 5.51m 18' 1"  
8. Rausch, Derek SO-2 St. John's (Minn.) 5.39m 17' 8.25"  
9. Gjestvang, Jay SO-2 Concordia-Moorhead 5.06m 16' 7.25"  
Long Jump Flight 2
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Farber, Alex SR-4 North Central (Minn.) 6.66m 21' 10.25"  
2. Hilar, Tyler   Minnesota-Duluth 6.56m 21' 6.25"  
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 6.48m 21' 3.25"  
4. Floren, Rob JR-3 St. John's (Minn.) 6.34m 20' 9.75"  
5. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 6.31m 20' 8.5"  
6. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 6.30m 20' 8"  
7. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 6.22m 20' 5"  
8. Peterson, Brian SO-2 St. John's (Minn.) 6.12m 20' 1"  
9. Martin, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 6.06m 19' 10.75"  
 
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Okoth, Felix JR-3 Concordia-Moorhead 13.84m 45' 5" 10  
2. O'Brien, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 13.35m 43' 9.75" 8  
3. Bruenjes, Joe JR-3 Concordia-Moorhead 12.73m 41' 9.25" 6  
4. Awosika, Tomi FR-1 Minnesota-Duluth 12.62m 41' 5" 4  
5. Joyce, Thomas SR-4 St. John's (Minn.) 12.40m 40' 8.25" 2  
6. Tinucci, Nick SO-2 St. John's (Minn.) 12.35m 40' 6.25" 1  
7. Deters, Joe SO-2 Minnesota-Duluth 12.03m 39' 5.75" -  
8. Pfarr, Jerrod   Martin Luther 11.95m 39' 2.5" -  
Place Name Year Team Metric English Score Heat(Pl)  
1. Hayes, Griffin SR-4 St. John's (Minn.) 14.59m 47' 10.5" 10 2(1)  
2. Vargason, Brian FR-1 St. John's (Minn.) 14.35m 47' 1" 8 2(2)  
3. Powers, Wade JR-3 St. John's (Minn.) 13.84m 45' 5" 6 2(3)  
4. Juba, Tim SR-4 St. John's (Minn.) 13.49m 44' 3.25" 4 2(4)  
5. Loescher, Andrew   Martin Luther 13.32m 43' 8.5" 2 1(1)  
6. Eastlund, Sean FR-1 Concordia-Moorhead 12.96m 42' 6.25" 1 2(5)  
7. Sybrant, Rob FR-1 St. John's (Minn.) 12.94m 42' 5.5" - 2(6)  
8. Hedlund, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 12.82m 42' 0.75" - 2(7)  
9. Ramey, Scott SO-2 St. John's (Minn.) 12.64m 41' 5.75" - 2(8)  
10. Loonan, John SO-2 St. John's (Minn.) 11.60m 38' 0.75" - 2(9)  
11. Battis, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 11.56m 37' 11.25" - 2(10)  
12. Loescher, Phil   Martin Luther 11.49m 37' 8.5" - 1(2)  
13. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 11.26m 36' 11.5" - 1(3)  
14. Gronbeck, Kyle FR-1 St. John's (Minn.) 11.01m 36' 1.5" - 1(4)  
15. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 10.48m 34' 4.75" - 2(11)  
16. Conlon, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 10.42m 34' 2.25" - 1(5)  
17. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 9.83m 32' 3" - 1(6)  
18. Rouser, Josh   North Central Univ 9.70m 31' 10" - 1(7)  
19. Marsh, Michael   Martin Luther 9.44m 30' 11.75" - 1(8)  
20. Palmisano, John FR-1 St. John's (Minn.) 9.34m 30' 7.75" - 1(9)  
21. Landgraff, Aaron   Martin Luther 9.13m 29' 11.5" - 1(10)  
Shot Put Flight 1
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Loescher, Andrew   Martin Luther 13.32m 43' 8.5"  
2. Loescher, Phil   Martin Luther 11.49m 37' 8.5"  
3. Fortunato, Evan SO-2 North Central (Minn.) 11.26m 36' 11.5"  
4. Gronbeck, Kyle FR-1 St. John's (Minn.) 11.01m 36' 1.5"  
5. Conlon, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 10.42m 34' 2.25"  
6. Niemann, Ben SO-2 Minnesota-Duluth 9.83m 32' 3"  
7. Rouser, Josh   North Central Univ 9.70m 31' 10"  
8. Marsh, Michael   Martin Luther 9.44m 30' 11.75"  
9. Palmisano, John FR-1 St. John's (Minn.) 9.34m 30' 7.75"  
10. Landgraff, Aaron   Martin Luther 9.13m 29' 11.5"  
Shot Put Flight 2
Pl. Name Year Team Metric English  
1. Hayes, Griffin SR-4 St. John's (Minn.) 14.59m 47' 10.5"  
2. Vargason, Brian FR-1 St. John's (Minn.) 14.35m 47' 1"  
3. Powers, Wade JR-3 St. John's (Minn.) 13.84m 45' 5"  
4. Juba, Tim SR-4 St. John's (Minn.) 13.49m 44' 3.25"  
5. Eastlund, Sean FR-1 Concordia-Moorhead 12.96m 42' 6.25"  
6. Sybrant, Rob FR-1 St. John's (Minn.) 12.94m 42' 5.5"  
7. Hedlund, Jack SO-2 St. John's (Minn.) 12.82m 42' 0.75"  
8. Ramey, Scott SO-2 St. John's (Minn.) 12.64m 41' 5.75"  
9. Loonan, John SO-2 St. John's (Minn.) 11.60m 38' 0.75"  
10. Battis, Kevin FR-1 St. John's (Minn.) 11.56m 37' 11.25"  
11. Ludwig, Chris FR-1 Concordia-Moorhead 10.48m 34' 4.75"